30 Јуни, 2022
0.0200

По изборите во Франција, Британија може да ги заостри граничните контроли

Објавено во: Свет 09 Мај, 2017

Добивај вести на Viber

Британскaта премиерка Тереза Меј навести дека граничните контроли меѓу Велика Британија и Франција може да се промени по парламентарните избори на островите. Таа изјави дека очекува новата влада да преговара со новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон за договорот „Ла Тукет“, што им овозможува на британските државни службеници да вршат дејност во Франција, пишува The Daily Express.

Минатата година Макрон предложи француската влада да го поништи договорот, потпишан во 2003 година, но подоцна изјави дека е подготвен да работи на подобрувањето. За време на предизборен митинг во Лондон Тереза ​​Меј изјави дека "ќе биде во најголема корист и за Велика Британија и за Франција, ако седнеме и да разговараме со г-дин Макрон за тоа како системот би работел во корист и на Лондон, и во корист на Париз". 

Договорот им овозможува на вработените на британските имиграциски услуги да ги проверуваат пасошите во градот Кале, додека француските  парцели да го прават истото во Довер. Договорот сепак е често критикуван во Франција дека останува земјата да се справи со големиот број мигранти кои се обидуваат да стигнат до Велика Британија.

Меј исто така посочи дека конзервативците ќе ветат даја намалат миграцијата до "десетици илјади". Таа додаде дека нивото на миграцијата влијае на јавните услуги и на нископлатените работници и е потребно да се следат "отпорни" нивоа на миграција.

Можеби ќе ве интересира

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Ако Литванија не се вразуми, Русија ќе се одмазди

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

Зошто Путин однесе две сабји во Туркменистан?

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

(ВИДЕО) Страотните поплави во Австрија однесоа и жртва

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Нема да победиш во војната против Украина, порака од европски политичар до Путин

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Дали Херсон ќе стане дел од Русија?

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

Воспитувачка не можела да поднесе плачење на дете и го отрула со средство за чистење на одводи

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

БЕЛОРУСИЈА МОЖЕБИ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НАПАД НА УКРАИНА - има многу лудо оправдување за тоа

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар

Зеленски: Сакавте да убиете што повеќе луѓе, украинскиот претседател за нападот на трговскиот центар