22 Октомври, 2019
0.0183

По колапсот: Комерцијална банка пак најавува можна недостапност на сервисите

Објавено во: Финансии 01 Август, 2019

Една недела откако колабираше системот на Комерцијална банка, од банката денеска повторно информираат дека во следните неколку дена повторно може да дојде до недостапност на некои од сервисите. 

„Поради надградба на системите на банката, во следните неколку дена можно е да дојде до краткотрајна недостапност на дел од сервисите за клиентите. Активностите се вршат со цел да обезбедиме бескомпромисна услуга во сите делови на работењето и се планирани да завршат во најкус можен рок, стои во соопштението од Комерцијална банка. 

Минатата недела два дена банката се обдуваше да ги стави во функција сите сервиси откако се случи колапс на системот со платежните картички и терминалите. 

Граѓаните загрижени реагираа дека не можат да си ги извршат секојдневните обврски, односно да подигнат плата или да платат сметка. Клиентите најмногу реагираа на нефункционирањето на електронското банкарство и увидот на сметките, штедни влогови или картичките преку мобилната апликација. Имаше и реакции на загрижени граѓани за безбедноста на сметките.  

Од Народна банка, која го контролира работењето на приватните кредитори, и покрај тоа што поставивме прашање тогаш не одговорија како може ова да и се случи  на една голема банка, зошто банката нема ефикасен систем на заштита и брзо кревање на системот, но и кои се ризиците од ова. 


Можеби ќе ве интересира

Скопјани дале 3,5 милиони евра за „вечен живот“

Скопјани дале 3,5 милиони евра за „вечен живот“

Компанијата „Певец“ продава земјиште во Македонија

Компанијата „Певец“ продава земјиште во Македонија

Владата на Заев до сега со три заеми, една еврообврзница и со огромен кредит на повидок

Владата на Заев до сега со три заеми, една еврообврзница и со огромен кредит на повидок

Октомври, месецот на штедење идеален да почнете да размислувате за посигурни пензионерски денови

Октомври, месецот на штедење идеален да почнете да размислувате за посигурни пензионерски денови

МИНИМАЛЕЦ ОД 14.500 ДЕНАРИ - посреќни работници, скептични газди - треба ли уште еднаш да се „премери“

МИНИМАЛЕЦ ОД 14.500 ДЕНАРИ - посреќни работници, скептични газди - треба ли уште еднаш да се „премери“

МФ: Со денешната редовна аукција Министерството за финансии сервисира стари долгови од пред 5 години

МФ: Со денешната редовна аукција Министерството за финансии сервисира стари долгови од пред 5 години

Од камен прават хартија: Спасуваат многу дрвја и трошат помалку вода

Од камен прават хартија: Спасуваат многу дрвја и трошат помалку вода