23 Април, 2018
0.0702

ПО МАРАТОНСКИ РАЗГОВОРИ: Ќе направат ли Меркел и Шулц конечно влада?

Објавено во: Свет 12 Јануари, 2018

Во пробните преговори на конзервативката Ангела Меркел и социјалдемократите денес дојде до пробив, бидејќи двете страни се согласиле околу планот за отпочнување на формирање преговори за „голема коалиција“. Како што се наведува, со тоа се јакнеат перспективите на владата која повторно би ја сочинувале конзервативците и социјалдемократите, со што би се завршила политичката неизвесност во Германија, која трае уште од изборите одржани на 24 септември.

Денешниот договор ќе овозможи во наредните недели да се преговара за сите детали од коалициониот договор.

Претходно е соопштено дека преговорите за формирање на коалиционата влада на Германија помеѓу конзервативниот блок на канцеларката Меркел и Социјалдемократската партија се најдоа во ќорсокак, после повеќе од 20 часа разговори,

Неизвесноста околу формирање на германската влада ја ослабна улогата на Берлин на меѓународен план и покрена прашања за тоа колку канцеларката Меркел ќе остане на таа положба.

Можеби ќе ве интересира

Вијаграта значително го намалува ризикот од канцерогени заболувања

Вијаграта значително го намалува ризикот од канцерогени заболувања

Јужна Кореја ја сопре пограничната пропаганда против Северна Кореја

Јужна Кореја ја сопре пограничната пропаганда против Северна Кореја

Пронајден нов начин за справување со Алцхајмеровата болест

Пронајден нов начин за справување со Алцхајмеровата болест

Спас за светот: Случајно креиран ензим кој јаде пластичен отпад

Спас за светот: Случајно креиран ензим кој јаде пластичен отпад

Караџиќ денеска поднесува жалба во Хаг

Караџиќ денеска поднесува жалба во Хаг

Фото: Сите се среќни без Трамп, дури и Меланија

Фото: Сите се среќни без Трамп, дури и Меланија

Поранешна порно актерка: „Добив закани по животот од Исламска држава“

Поранешна порно актерка: „Добив закани по животот од Исламска држава“

СВЕТ: Гол напаѓач уби четворица луѓе во ресторан

СВЕТ: Гол напаѓач уби четворица луѓе во ресторан

Првиот посетител на Трамп, Емануел Макрон со симболичен подарок за претседателот на САД

Првиот посетител на Трамп, Емануел Макрон со симболичен подарок за претседателот на САД