22 Мај, 2018
0.3070
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

ПО МИНАТОНЕДЕЛНИТЕ ЗАГУБИ: Акциите во добро расположение зачекорија во новата недела

Објавено во: Свет 13 Февруари, 2018

Акциите на европските берзи и на Волстрит во позитивно расположение зачекорија во оваа недела, опоравувајќи се делумно од минатонеделните загуби.

Германскиот индекс DAX во попладневните часови зајакна за 1,6 отсто, францискиот KAK 40 за 1,3 отсто, а британскиот FTSE за 1,2 oтсто.

Волстрит на почетокот на тргувањето забележа солиден раст, благодарение на опоравувањето на енергетските компании.

Широкиот индекс S &P 500 скокна за 27 поени или 1,0 отсто на 2.646 поени, индустрискиот Дау Џонс за 278 поени или 1,2 отсто на 24 468 поени, а технолошкиот Nasdak за 75 поени или 1,1 отсто на 6 950 поени.

Доларот скокна на 108, 68 јени од 108,53 од петокот, додека еврото падна на 1.2257 долари од 1,2231 долари.

Во Азија, индексот Ханг Шенг падна за 0,2 отсто, а Токиската берза денес била затворена поради државен празник.

Можеби ќе ве интересира

СКАПО ГО ЧИНЕШЕ ДЕТСКАТА ИГРА: Ќе треба да плати 37 милиони долари

СКАПО ГО ЧИНЕШЕ ДЕТСКАТА ИГРА: Ќе треба да плати 37 милиони долари

(ВИДЕО) АВИОН ПРИНУДНО СЛЕТА: Повредени се 53 патници

(ВИДЕО) АВИОН ПРИНУДНО СЛЕТА: Повредени се 53 патници

(ВИДЕО) Тинејџер се фрли пред камион во движење

(ВИДЕО) Тинејџер се фрли пред камион во движење

Европска земја ги подготвува граѓаните за војна

Европска земја ги подготвува граѓаните за војна

ОД БЕЛАТА КУЌА ВО ШОУ БИЗНИСОТ: Барак и Мишел Обама се „фрлија“ на заработување пари

ОД БЕЛАТА КУЌА ВО ШОУ БИЗНИСОТ: Барак и Мишел Обама се „фрлија“ на заработување пари

Погледнете каква монета изработи САД за историската средба Трамп - Ким

Погледнете каква монета изработи САД за историската средба Трамп - Ким

НАЈСИЛЕН ПО 1985: Земјотрес во Чешка

НАЈСИЛЕН ПО 1985: Земјотрес во Чешка

МЕРКА ИПОЛ: Оваа земја направи бум во светот и обезбеди бесплатен јавен превоз за своите граѓани

МЕРКА ИПОЛ: Оваа земја направи бум во светот и обезбеди бесплатен јавен превоз за своите граѓани

(ВИДЕО) За само пет минути авион во лет падна на 500 метри височина

(ВИДЕО) За само пет минути авион во лет падна на 500 метри височина