19 Април, 2018
0.0623

ПО НАЈАВИТЕ ЗА ДРАСТИЧНИ ПРОМЕНИ НА ФЕЈСБУК: Акциите во пад, Марк Закерберг изгуби над 3 милијарди долари

Објавено во: Свет 13 Јануари, 2018

По информациите дека Фејсбук наскоро на глобално ниво ќе го промени начинот на прикажување вести и на сите во светот ќе им воведе раздвоен News и  Explore Feed, акциите на таа компанија паднаа за повеќе од 4 отсто.

Потсетуваме, Марк Закерберг на својата фејсбук страна објасни дека наместо постови од страници таа социјална мрежа ќе нагласува содржина која ќе поттикнува разговор помеѓу семејствата и пријателите. Фејсбук призна дека од сега објавите на Фејсбук страниците помалку ќе се истакнуваат, а промените ќе стапат на сила во наредните недели.

-Добиме повратни информации од нашите заедници дека јавната содржина-постови кои промовираат нечиј бизнис, брендови и медиуми-ги преплавуваат личните моменти кои не доведуваат до тоа повеќе да се зближуваме-напишал и додал дека тој и неговиот тим чувствувале осговорност бидејќи Фејсбук е пред се тука заради доброто на човештвото.

Можеби ќе ве интересира

АМАЗОН РУШИ РЕКОРДИ: Најголем број продадени мисирки

АМАЗОН РУШИ РЕКОРДИ: Најголем број продадени мисирки

Лимузината на Путин се подготвува и за комерцијална продажба

Лимузината на Путин се подготвува и за комерцијална продажба

Династијата Ротшилд назначи нов лидер

Династијата Ротшилд назначи нов лидер

СВЕТ: Почина жена откако автомобил се заби во куќа

СВЕТ: Почина жена откако автомобил се заби во куќа

(ВИДЕО) НАМЕРНО ИЛИ НЕ: При полициска акција експлодираше куќа

(ВИДЕО) НАМЕРНО ИЛИ НЕ: При полициска акција експлодираше куќа

Меркел и Курц бараат решение за Сирија - какви се нивните ставови?

Меркел и Курц бараат решение за Сирија - какви се нивните ставови?

Кој не би посакал да работи во овие луксузни канцеларии на Космопилитан?!

Кој не би посакал да работи во овие луксузни канцеларии на Космопилитан?!

(ВИДЕО) Предвидување: Oва е точката од која ќе почне Третата светска војна

(ВИДЕО) Предвидување: Oва е точката од која ќе почне Третата светска војна

Магионичар наместо со магија, остава без здив со својата емотивна животна приказна (Видео)

Магионичар наместо со магија, остава без здив со својата емотивна животна приказна (Видео)