12 Декември, 2019
0.0161

По повисоки цени возачите ќе полнат бензин и дизел од полноќ

Објавено во: Економија 15 Јули, 2019

Понеделнички Регулаторната комисија за енегетика одлучува дали ќе се зголемат или намалат цените на горивата во земјава.

Регулаторна денес одлучи бензините да поскапат за 1,5 денари, а дизелот и екстра лесното гориво да имат поскапа цена за еден денар.

По полноќ, возачите ако точат ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе го платат 70,50 денари за еден литар, додека ЕУРОСУПЕР БС- 98 ќе го точат за цена од 72,50 денари за литар.

Дизелот од полноќ ќе се продава по цена од 62 денари, а Екстра лесното масло за домаќинство за 51,50 денари за еден литар.

Исто така и цената на мазутот од ноќеска по полноќ ќе се зголеми и ќе се продава за 36,081 денар.

Можеби ќе ве интересира

Да се изгради гасно поврзување Струмица – Петрич, бараат македонските и бугарските бизнисмени

Да се изгради гасно поврзување Струмица – Петрич, бараат македонските и бугарските бизнисмени

Формирање на регионален енергетски пазар преку подобрување на енергетската поврзаност помеѓу Македонија и Бугарија

Формирање на регионален енергетски пазар преку подобрување на енергетската поврзаност помеѓу Македонија и Бугарија

УТРИНСКИ ФОКУС: Кои прилепски фирми ги прават најголемите пари

УТРИНСКИ ФОКУС: Кои прилепски фирми ги прават најголемите пари

Во Пробиштип денес се отвора инвестиција од 15 милиони евра

Во Пробиштип денес се отвора инвестиција од 15 милиони евра

Кој е најербап во Прилеп?

Кој е најербап во Прилеп?

НОСАТ ЛИ РИЗИК ПОВИСОКИТЕ ПЕНЗИИ: Светска банка предупредува - може да се поткопа одржливоста на пензискиот систем

НОСАТ ЛИ РИЗИК ПОВИСОКИТЕ ПЕНЗИИ: Светска банка предупредува - може да се поткопа одржливоста на пензискиот систем

Заев ја започнува акцијата „600 илјади багреми“ на автопат

Заев ја започнува акцијата „600 илјади багреми“ на автопат

Уште пред да влезе во сила, Законот за пазарџии заврши „неславно“

Уште пред да влезе во сила, Законот за пазарџии заврши „неславно“

Се укинува Законот за трговија на зелените пазари

Се укинува Законот за трговија на зелените пазари