21 Октомври, 2021
0.0499

ПО ПРИМАЊЕТО НА СПУТНИК НЕМА ЗГРУТЧУВАЊЕ КАКО ШТО ИМАШЕ СЛУЧАИ ПОСЛЕ АСТРАЗЕНЕКА - Лавров демантира дека Русија ја украла формулата

Објавено во: Свет 13 Октомври, 2021

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги демантираше тврдењата на британските медиуми дека руски шпиони го украле нацртот на британската вакцина на Астра Зенека, нагласувајќи дека таквите наводи се без основа и покритие.

Таблоидот Сан на 10 октомври објави статија, во која се тврди дека руски шпиони ја „украле” формулата за вакцина, развиена од британско-шведската компанија Астра Зенека, со цел да се направи руската вакцина Спутник В.

Медиумот во својот краток текст се повикува на неименувани безбедносни извори.

„Што се однесува до нашите британски и други западни партнери, мислам дека ниту еден од нив нема сериозно да ги сфати овие неосновани тврдења. Од порано слушаме многу неосновани обвинувања“, истакна Лавров вчера на прес-конференција во казахстанскиот главен град Нур-Султан, а пренесува МИА.

Иако има извештаи за ретки несакани ефекти од вакцината на Астра Зенека, каде што неколку луѓе добиле згрутчување на крвта по имунизацијата, а „такви случаи не се забележани по примањето на вакцината Спутник В, нагласи рускиот министер за надворешни работи.

Спорот се случува во момент кога Велика Британија и Русија се на спротивни страни во кампањите за вакцинација.

Околу 85 проценти од Британците на возраст над 12 години примиле прва доза на вакцина против Ковид-19, додека речиси 80 ​​проценти се ревакцинирани. Од друга страна, само 33 проценти од населението во Русија е имунизирано.

Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе