19 Февруари, 2020
0.0159

По Заев и Царовска се пофали дека платите пораснале

Објавено во: Економија 24 Јануари, 2020

Вицепремиерката за економски прашања,  Мила Царовска вели дека на платата за месец декември имаме покачување кај над 106 илјади вработени. 

Така е постогнат таргетот помеѓу 20 и 25 проценти од вработените во реалниот сектор да добијат зголемување на плати од 600 до 6.000 денари. Ова е врз основа на мерката за субвенционирање на придонеси за раст на плати.

„Месечната сума на издвоени средства од Буџетот за оваа мерка, што директно се трансферираат во фондовите за здравствено и пензиско е 200 милиони. За декемвриската плата се исплатени нешто повеќе од 150 милиони, што значи дека сè уште имаме можност за вклучување на  работници во буџетските рамки“, рече Царовска.

За 2,5 години се вработиле 60 илјади луѓе во Македонија, соопшти Царовска месецов.

Деновиве и екс премиерот Зоран Заев се пофали дека  растат платите во Македонија и дека сме на прав пат. 

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во ноември 2019 година, во Македонија изнесува 25.787 денари. Ова го покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во однос на истиот период лани има раст. 

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираа дека платите во Македонија растат со најниска стапка во регионот. Словенија е лидер во регионот, и кај нив од неодамна има скок на платите. 

Можеби ќе ве интересира

МОЈДДВ: Колку пари се вратени назад кај граѓаните?

МОЈДДВ: Колку пари се вратени назад кај граѓаните?

ОДЛОЖУВААТ: Компанијата Фолксваген уште не ја отвори фабриката близу Измир

ОДЛОЖУВААТ: Компанијата Фолксваген уште не ја отвори фабриката близу Измир

По платите, пораснаа и пензиите во Словенија

По платите, пораснаа и пензиите во Словенија

Спасовски: Со заеднички економски стратегии ги зголемивме инвестициите и отворивме нови работни места

Спасовски: Со заеднички економски стратегии ги зголемивме инвестициите и отворивме нови работни места

ЗБОГАТЕНА „ЦРНАТА ЛИСТА“ ДАНОЧНИ РАЕВИ: Ова се новите додадени земји

ЗБОГАТЕНА „ЦРНАТА ЛИСТА“ ДАНОЧНИ РАЕВИ: Ова се новите додадени земји

НЕМА ВЕЌЕ ЛЕСНО ИСКЛУЧУВАЊЕ ОД ПАРНО - кој сака да се приклучи, може веднаш

НЕМА ВЕЌЕ ЛЕСНО ИСКЛУЧУВАЊЕ ОД ПАРНО - кој сака да се приклучи, може веднаш

Локални ланци маркети им „јадат“ дел од профитот на големите малопродажни трговски ланци

Локални ланци маркети им „јадат“ дел од профитот на големите малопродажни трговски ланци

Аутомакедонија ќе му продаде шест автобуси на АД ЕСМ за 1,4 милиони евра

Аутомакедонија ќе му продаде шест автобуси на АД ЕСМ за 1,4 милиони евра

ГЕРМАНИЈА „ПЛАЧЕ“ ЗА РАБОТНИЦИ: Се бараат се повеќе и повеќе, а ова е важно за Балканците

ГЕРМАНИЈА „ПЛАЧЕ“ ЗА РАБОТНИЦИ: Се бараат се повеќе и повеќе, а ова е важно за Балканците