19 Февруари, 2019
0.3056
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Побегнала од Дубаи, но не доби азил во Македонија

Објавено во: Македонија 12 Февруари, 2019

Девојка избегала од Дубаи плашејќи се за својата безбедност, Македонија одби да ѝ даде азил. 

Хинд Мохамед Алболуки(42) од Обединетите Арапски Емирати избегала во Република Македонија и очајно моли за азил, пишува Си-ен-ен.

Алболуки тврди дека избегала од Дубаи поради сериозните закани од сопственото семејство бидејќи побара развод од сопругот.

Но, Македонија на 4 февруари годинава го одбила нејзиното барање за азил. Хинд сега се наоѓа во притвор за емигранти, каде престојува од 7 декември лани, и се плаши дека властите ќе ја вратат во Емиратите.

Алболуки објаснува дека семејството се обидело да ѝ го одземе пасошот и дека во тој момент сфатила дека мора да избега.

„Имам четири деца. Ниедна мајка не би ги напуштила децата туку така. Морав тоа да го направам, немав избор“, вели таа.

Иако одлуката на МВР за одбивање на нејзиното барање за азил во земјава беше обжалена, Управниот и Вишиот суд одлучија да се одбие барањето. И покрај тоа што нашите институции во рекордно време одлучија околу судбината на Хинд, во моментов нивните одлуки се замрзнати од страна на Европскиот суд за човекови права.

Можеби ќе ве интересира

Возачот на автобусот кoj се преврте кај Ласкарци го напуштил својот дом во Гостивар

Возачот на автобусот кoj се преврте кај Ласкарци го напуштил својот дом во Гостивар

Игор Југ: Кој калибар сум јас за да ми дадат задача да го убијам премиерот?

Игор Југ: Кој калибар сум јас за да ми дадат задача да го убијам премиерот?

Вулин тврди дека Скопје е центар на шпиони, Шекеринска негира

Вулин тврди дека Скопје е центар на шпиони, Шекеринска негира

И синот на пратеникот Горан Мисовски се повлече од работното место

И синот на пратеникот Горан Мисовски се повлече од работното место

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНИ ЗА НЕПОТИЗАМ ВО НЕГОТИНО: Oва е начин на работење на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНИ ЗА НЕПОТИЗАМ ВО НЕГОТИНО: Oва е начин на работење на СДСМ

Филип Петровски: Изборот беше изрежиран, ќе собирам потписи

Филип Петровски: Изборот беше изрежиран, ќе собирам потписи

Тачи од судење на средба со Заев

Тачи од судење на средба со Заев

Мајката на Костадин Костадинов прва „го скрши мразот“ и ќе си даде оставка

Мајката на Костадин Костадинов прва „го скрши мразот“ и ќе си даде оставка

Мендух Тачи без завршни зборови пред одлуката за „Титаник 2“

Мендух Тачи без завршни зборови пред одлуката за „Титаник 2“