22 Април, 2019
0.0225

Побегнала од Дубаи, но не доби азил во Македонија

Објавено во: Македонија 12 Февруари, 2019

Девојка избегала од Дубаи плашејќи се за својата безбедност, Македонија одби да ѝ даде азил. 

Хинд Мохамед Алболуки(42) од Обединетите Арапски Емирати избегала во Република Македонија и очајно моли за азил, пишува Си-ен-ен.

Алболуки тврди дека избегала од Дубаи поради сериозните закани од сопственото семејство бидејќи побара развод од сопругот.

Но, Македонија на 4 февруари годинава го одбила нејзиното барање за азил. Хинд сега се наоѓа во притвор за емигранти, каде престојува од 7 декември лани, и се плаши дека властите ќе ја вратат во Емиратите.

Алболуки објаснува дека семејството се обидело да ѝ го одземе пасошот и дека во тој момент сфатила дека мора да избега.

„Имам четири деца. Ниедна мајка не би ги напуштила децата туку така. Морав тоа да го направам, немав избор“, вели таа.

Иако одлуката на МВР за одбивање на нејзиното барање за азил во земјава беше обжалена, Управниот и Вишиот суд одлучија да се одбие барањето. И покрај тоа што нашите институции во рекордно време одлучија околу судбината на Хинд, во моментов нивните одлуки се замрзнати од страна на Европскиот суд за човекови права.

Можеби ќе ве интересира

Додека пукале во таткото, му го убиле 8-годишното синче во кумановско

Додека пукале во таткото, му го убиле 8-годишното синче во кумановско

Помалите домашни фирми најчесто имаат партнери од регионов

Помалите домашни фирми најчесто имаат партнери од регионов

Ивор Мицковски: Историски најлош резултат за СДСМ

Ивор Мицковски: Историски најлош резултат за СДСМ

Саниран дефектот на „Видое Смилевски Бато“ 11

Саниран дефектот на „Видое Смилевски Бато“ 11

Зеколи: Власта понижувачки изгуби, опозицијата убедливо победи

Зеколи: Власта понижувачки изгуби, опозицијата убедливо победи

УТРИНСКИ ФОКУС: Во втор круг силите ќе ги мерат Пендаровски и Силјановска

УТРИНСКИ ФОКУС: Во втор круг силите ќе ги мерат Пендаровски и Силјановска

Атанасоски: Апсолутен црвен аларм кон политиките на власта

Атанасоски: Апсолутен црвен аларм кон политиките на власта

Епидемијата на морбили не стивнува: Вакцинацијата задолжителна и за училиште

Епидемијата на морбили не стивнува: Вакцинацијата задолжителна и за училиште

Савески: Стравувам дека власта ќе посегне по нерегуларности во вториот круг за да избегне бламажа

Савески: Стравувам дека власта ќе посегне по нерегуларности во вториот круг за да избегне бламажа