29 Ноември, 2021
0.0215

ПОЧИНА БЕБЕ ЗАРАЗЕНО СО КОВИД ВО СРБИЈА: По 6 недели борба за живот, не успеавме-изјавија лекарите

Објавено во: Балкан 22 Ноември, 2021

Едно бебе почина од инфекција со корона вирус на Детската клиника Тиршова во Белград, јавуваат српските медиуми.

„За жал, првото бебе кое беше хоспитализирано кај нас со само 10 дена старост почина минатата недела по речиси шест недели борба за живот“, изјавила д-р Снежана Рсовац, од Детската клиника.

Таа додава дека на Клиникатасе  сместени уште две бебиња и дека нивната моментална состојба е добра.

„Едномесечното бебе е на интензивна нега“, вели таа, а другото бебе полека се опоравува иако долго време беше на респиратор.

Сите други деца на Детската клиника Тиршова, како што посочува д-р. Рсовац се во добра состојба, а намален е и бројот на приеми на заразени деца.


Можеби ќе ве интересира

Во силно невреме во Истанбул загинаа 4 лица, а 38 се повредени

Во силно невреме во Истанбул загинаа 4 лица, а 38 се повредени

Над половина метар снег ја парализираше Словенија

Над половина метар снег ја парализираше Словенија

Дали децата треба да примат трета доза од вакцината?

Дали децата треба да примат трета доза од вакцината?

СИНОЌА ИМАЛО ПЕТ КИЛОМЕТРИ КОЛОНА НА АВТОПАТОТ СТРУМА - по страотната несреќа со македонскиот автобус, сообраќајот се уште не е обновен

СИНОЌА ИМАЛО ПЕТ КИЛОМЕТРИ КОЛОНА НА АВТОПАТОТ СТРУМА - по страотната несреќа со македонскиот автобус, сообраќајот се уште не е обновен

Награда од 20 илјади евра за тројниот убиец кај Дечане

Награда од 20 илјади евра за тројниот убиец кај Дечане

ФРАНКЕШТАЈН ИЛИ СУПЕРМУТАНТ: Има четири други мутации, а нив не ги зборувате, вели Шеклер

ФРАНКЕШТАЈН ИЛИ СУПЕРМУТАНТ: Има четири други мутации, а нив не ги зборувате, вели Шеклер

ТАТКО МОНСТРУМ: Ја дрогирал и ја силувал малолетната ќерка 140 пати

ТАТКО МОНСТРУМ: Ја дрогирал и ја силувал малолетната ќерка 140 пати

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

САКАЛА ЕДЕН ДЕН ДА БИДЕ ЛЕКАР: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников во автобусот на Косово ќе остане неостварен

САКАЛА ЕДЕН ДЕН ДА БИДЕ ЛЕКАР: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников во автобусот на Косово ќе остане неостварен