19 Април, 2019
0.0311

Почина германскиот дипломат кој се противеше на грчкото ембарго над Македонија

Објавено во: Свет 05 Март, 2019

Поранешниот вицеканцелар и министер за надворешни работи на Германија, Клаус Кинке, почина на возраст од 82 години, објавија германските медиуми.

Кинкел беше претседател на германските либерали (FDP). кои напишаа дека починал "фер и смирен човек со карактер".

За време на војните на територијата на поранешна Југославија, Кинкел беше прв министер за правда, а подоцна и шеф на дипломатијата. Тој се изјасни за формирање на Меѓународниот кривичен трибунал за територија на поранешна Југославија.

Кинкел е првиот германски министри за надворешни работи кој ја посети Македонија во  1995 пред Јошка Фишер во 2001 и Гидо Вестервеле во 2013.

Клаус Кинкел беше во еднодневна посета на Скопје во април 1995 година за време на грчкото ембарго.

„Имам силно чувство дека е дојден моментот Македонија и Грција да ги надминат разликите. Иако Грција е наш европски партнер, ние мислиме дека грчката блокада е погрешен потег“, кажа Кинкел тогаш во Скопје.


Можеби ќе ве интересира

Алибаба „премоќна“ за Амазон во Кина

Алибаба „премоќна“ за Амазон во Кина

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ САД: Доктори и фармацевти на мета поради илегални опасни рецепти

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ САД: Доктори и фармацевти на мета поради илегални опасни рецепти

(ФОТО) Млада новинарка убиена во терористички напад

(ФОТО) Млада новинарка убиена во терористички напад

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

Откриен древен лав поголем од поларната мечка

Откриен древен лав поголем од поларната мечка

„Готов сум“, рекол Трамп кога дознал кој го гони

„Готов сум“, рекол Трамп кога дознал кој го гони

Ким и Путин се подготвуваат за состанок – Америка будно ги следи

Ким и Путин се подготвуваат за состанок – Америка будно ги следи

Тв ѕвездата на „Би-Би-Си“ почина неочекувано на само 16 години

Тв ѕвездата на „Би-Би-Си“ почина неочекувано на само 16 години