30 Ноември, 2020
0.0212

ПОЧИНА ПАТРИЈАРХОТ ИРИНЕЈ: Српските лекари 15 дена се бореа за неговиот живот

Објавено во: Балкан 20 Ноември, 2020

Патријархот на Српската православна црква, Иринеј, не ја издржа повеќедневната борба со корона вирусот. Утринава почина, откако вчера неговата здравствена состојба нагло се влошила. Според наводите на српските медиуми, патријархот Иринеј беше тестиран на 4.ноември и неговиот резултат беше позитивен на вирусот, а само еден ден подоцна беше примен на болничко лекување.

Тој, најверојатно се зарази со Ковид-19 по погребот на црногорскиот митрополит Амфилохие, кој исто така почина од вирусот на 30.октомври, а според многуборјните фотографии и видеа во медиумите, неговиот погреб беше оценет како исклучително ризичен настан, зошто присуствуваа огромен број верници кои буквално се буткаа околу неговото тело за да го допрат или да го бакнат.

Од патријархот Иринеј, утринава се прости и српскиот претседател Александар Вучиќ, кој на својот профил на Инстаграм напиша:

„Чест ми беше што Ве познавав. Таквите како Вас никогаш не заминуваат”.


Можеби ќе ве интересира

Ја премина границата: Пулмологот Несторовиќ во брутално видео Кон и Тиодоровиќ ги претставува како платеници

Ја премина границата: Пулмологот Несторовиќ во брутално видео Кон и Тиодоровиќ ги претставува како платеници

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Бојко Борисов за ФАЦ: По фотографијата со пиштол и пари, повеќе не сакам да видам жена во животот

Бојко Борисов за ФАЦ: По фотографијата со пиштол и пари, повеќе не сакам да видам жена во животот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија