19 Јули, 2019
0.0218

Почина вдовицата на поранешниот претседател на СФРЈ Милошевиќ

Објавено во: Балкан 14 Април, 2019

На 77 годишна возраст денес почина Мира Марковиќ. 

Вдовицата на поранешниот претседател на СФРЈ Слободан Милошевиќ во 13 часот по средноевропско време починала во болницата во Сочи во Русија. 

Во последните неколку месеци таа беше во тешка здравствена состојба, и поради влошената состојба беше подложена на четири операции, пишуваат српските медиуми.

Мира Марковиќ последните 16 години од животот ги помина во Русија.

Таа беше во бегство од правосудните органи во Србија кои распишаа потерница по неа во рамки на истрагата за злоупотреба на доделувањето на државни станови во 2000 година.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Повреден турист, трудница префрлена во болница, срушени фасади

(ВИДЕО) ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Повреден турист, трудница префрлена во болница, срушени фасади

По силниот земјотрес уште осум потреси близу Атина

По силниот земјотрес уште осум потреси близу Атина

ПОПЛАВИ ВО ТУРЦИЈА: Се трага по седум луѓе, меѓу кои има и четири деца

ПОПЛАВИ ВО ТУРЦИЈА: Се трага по седум луѓе, меѓу кои има и четири деца

ОДИ ВО ХАГ: Харадинај повеќе не е премиер на Косово

ОДИ ВО ХАГ: Харадинај повеќе не е премиер на Косово

(ВИДЕО) Десетина луѓе биле заглавени во лифтови, еве како се тресеше Aтина

(ВИДЕО) Десетина луѓе биле заглавени во лифтови, еве како се тресеше Aтина

Силен земјотрес ја погоди Атина

Силен земјотрес ја погоди Атина

Цени од кои „боли“ глава

Цени од кои „боли“ глава

Ограбени Срби повикуваат на претпазливост во Грција

Ограбени Срби повикуваат на претпазливост во Грција

Жена од Албанија и маж од Турција тргувале со органи во Косово

Жена од Албанија и маж од Турција тргувале со органи во Косово