15 Април, 2021
0.0217

ПОЧНАА ВЧЕРА, ЗАВРШУВААТ ВО САБОТА: Кина гради нова фабрика за заштитни маски поради коронавирусот

Објавено во: Свет 18 Февруари, 2020

Кинеската метропола Пекинг ќе направи нова фабрика за маски во рок од само шест дена.

Оваа одлука е донесена за да се задоволи се поголемата побарувачка за тој вид заштитна опрема поради епидемијата од коронавирусот, известија кинеските агенции.

Фабриката, која кинеската компанија „First Construction Group“ од една индустриска зграда ќе ја претвори во погон за изработка на маски, ќе може да произведува 250 000 маски дневно, се наведува во информацијата.

Произведувачите на маски и друга заштитна опрема ширум светот не успеале да ја задоволат растечката побарувачка предизвикана од епидемијата која во Кина уби повеќе од 1700 луѓе, пренесе Ројтерс.

Минатиот месец, компанијата ЦМ Маск, кинески произведувач на маски за лице кој снабдева 30 отсто од домашниот пазар, соопшти дека дневните нарачки од пет милиони маски за повеќе од 10 пати над вообичаеното ниво.

Работите на нивата фабрика почнале вчера а би требало да финишираат до сабота.

Можеби ќе ве интересира

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија

КОВИД-ПАСОШИТЕ ЌЕ БИДАТ ПОТРЕБНИ ДО КРАЈ НА ПАНДЕМИЈАТА: Сертификатите ќе се користат и за влез во авион

КОВИД-ПАСОШИТЕ ЌЕ БИДАТ ПОТРЕБНИ ДО КРАЈ НА ПАНДЕМИЈАТА: Сертификатите ќе се користат и за влез во авион

КИНЕСКИ ШАМАР ЗА БАЈДЕН: Испратил висока делегација во Тајван, кинеската флота го обиколила островот

КИНЕСКИ ШАМАР ЗА БАЈДЕН: Испратил висока делегација во Тајван, кинеската флота го обиколила островот

Поради страв од бразилскиот сој Франција ги прекинува летовите со Бразил

Поради страв од бразилскиот сој Франција ги прекинува летовите со Бразил