16 Декември, 2018
0.5458
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

Почнал како работник, а денес има 74 вработени

Објавено во: Финансии 06 Декември, 2018

Душан Матиќ од Градишка пред 20 години бил работник, по што основал семејна фирма, а денес има 74 вработени, пишува бизнисинфо.ба. 

Тапетарија Матиќ почнал од нула, но успеал со семејства поддршка. 

Вели дека почетокот бил тежок. Во деведесетите почнал да работи, по што почнала работата да се шири и да создаде и своја хала. 

Од домашна работилница стигнал до извоз во странство. 

„Производството се шири, вметнуваме нови артикли. Ризикувавме многу, но на крајот се исплатеше“, вели тој. 

Сега извезува во Бугарија, Србија, Македонија и други земји. Вели дека на пазарот на труд се појавува јаз, и тоа може да доведе до зголемување на цените. Сега Матиќ има 74 работници, а идната година планира тој број да го зголеми на 100. 

Можеби ќе ве интересира

ММФ пресмета колкав е долгот на секој човек, сумата е неверојатна

ММФ пресмета колкав е долгот на секој човек, сумата е неверојатна

Пет совети како да се биде богат

Пет совети како да се биде богат

Им требаат 15.000 работници

Им требаат 15.000 работници

НБРМ очекува банките да ги намалат каматите по Нова Година

НБРМ очекува банките да ги намалат каматите по Нова Година

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година