19 Јануари, 2022
0.0260

ПОЧНУВА СУДЕЊЕТО НА ТУРЧИНОТ КОЈ ГО УСМРТИ ШАБАН ШАУЛИЌ - рекорден број барања за акредитации од германските медиуми, сопругата очекува максимална казна

Објавено во: Балкан 13 Јануари, 2022

Речиси три години од сообраќајната несреќа во која недалеку од Билефелд загинаа Шабан Шаулиќ и Мирсад Кериќ, а Слободан Стојадиновиќ се здоби со тешки телесни повреди, целиот случај ќе добие судски епилог.

Рочиштето на кое Турчинот Алсин Левент првпат ќе биде изведен пред лицето на правдата е закажано за 20 јануари, на Свети Јован, инаку крштевка на неговата сопруга Гордана.

Целото семејство Шаулиќ ќе оди во Германија за да присуствува на судењето, кое веќе предизвикува голем интерес во јавноста, до тој степен што до судот пристигнале рекорден број барања за акредитација на претставници на германски и медиуми од околните земји.

Ова ќе биде првпат семејството да се сретне лице в лице со човекот кој го уби Шабан, а Гордана Шаулиќ за сето ова рече:

„Веруваме во судот во Германија и се надеваме на максимална казна, но колку и да е осуден, ништо не може да ни ги врати сопругот, таткото и дедото Шабан или да ја намали тагата и болката што ја чувствуваме. Двете семејства се завиени во црно и вечно ќе живеат со него“, изјави вдовицата на Шабан.

Германец со турско потекло, роден во Гитерслоу, е обвинет за двојно убиство од невнимание, нанесување телесна повреда од невнимание, како и опасни дејствија во сообраќајот и возење без возачка дозвола. Според Окружниот суд, тој се изјаснил за виновен.

Да потсетиме, Шабан Шаулиќ и неговиот клавијатурист Мирсад Кериќ починаа на 17 февруари 2019 година, откако вечерта пред трагедијата настапија во Германија. Спасувачките екипи биле известени за несреќата утрото во 6 часот и 50 минути. До 9 часот и 30 минути патот бил непрооден, бидејќи пожарникарите два часа извлекувале четворица повредени од искршените автомобили, пренесува Телеграф.

Како што подоцна било утврдено, Алсин Левент на денот на несреќата возел без возачка дозвола, а бил и пијан кога со автомобил „мазда 6“ на патот А2 кај Гитерслох направил тешка сообраќајна несреќа. Како што е утврдено, Левент возел со брзина од 160 км/ч, на место каде што тогаш било дозволено да се вози 80 км/ч.

Извор: Блиоц.рс

Можеби ќе ве интересира

ЗОШТО НЕ ОТИШЛЕ ВЕДНАШ ДА ГО БАРААТ, КОНСУМИРАЛ ЛИ НАРКОТИЦИ - хрватската полиција повторно ги сослушува другарите на Матеј, на распит оди и сплиќанката Маја

ЗОШТО НЕ ОТИШЛЕ ВЕДНАШ ДА ГО БАРААТ, КОНСУМИРАЛ ЛИ НАРКОТИЦИ - хрватската полиција повторно ги сослушува другарите на Матеј, на распит оди и сплиќанката Маја

ЖАЛ МИ Е ШТО НЕ СЕ ЈАВИВ, БАРЕМ ДА ГО СТОРЕВ ТОА ...- се огласи сплиќанката која Матеј ја барал последна пред да исчезне без траг

ЖАЛ МИ Е ШТО НЕ СЕ ЈАВИВ, БАРЕМ ДА ГО СТОРЕВ ТОА ...- се огласи сплиќанката која Матеј ја барал последна пред да исчезне без траг

ПРВИ ДВА СМРТНИ СЛУЧАИ ОД ОМИКРОН ВО ЦРНА ГОРА - не биле вакцинирани

ПРВИ ДВА СМРТНИ СЛУЧАИ ОД ОМИКРОН ВО ЦРНА ГОРА - не биле вакцинирани

СЕ ОБЛЕКУВА БРЕНДИРАНО, ЖИВЕЕ НА ВИСОКА НОГА И БЕЛГРАД И Е ОМИЛЕНА ДЕСТИНАЦИЈА - што крие Маја за исчезнувањето на Матеј

СЕ ОБЛЕКУВА БРЕНДИРАНО, ЖИВЕЕ НА ВИСОКА НОГА И БЕЛГРАД И Е ОМИЛЕНА ДЕСТИНАЦИЈА - што крие Маја за исчезнувањето на Матеј

МОРА ДА ПРЕСТАНЕМЕ ДА СЕ ФАСЦИНИРАМЕ СО БРОЈКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ - српски лекари сметаат дека пандемијата ќе заврши порано од она што мислат 99 отсто од луѓето

МОРА ДА ПРЕСТАНЕМЕ ДА СЕ ФАСЦИНИРАМЕ СО БРОЈКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ - српски лекари сметаат дека пандемијата ќе заврши порано од она што мислат 99 отсто од луѓето

Во Србија има над 18.000 заразени со корона

Во Србија има над 18.000 заразени со корона

Автобус од Косово се судри со камион полн дрва кај Ќустендил

Автобус од Косово се судри со камион полн дрва кај Ќустендил

ВО СРБИЈА ПОЧИНА 141-ВАТА ЛЕКАРКА ЖРТВА НА КОВИД - д-р Ана Чопорда работела во црвената зона и покрај нејзината тешка болест

ВО СРБИЈА ПОЧИНА 141-ВАТА ЛЕКАРКА ЖРТВА НА КОВИД - д-р Ана Чопорда работела во црвената зона и покрај нејзината тешка болест

Словенија ја зафати корона цунами

Словенија ја зафати корона цунами