20 Мај, 2018
0.3289
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

Почнуваат најголемите воени вежби меѓу САД и Јужна Кореја

Објавено во: Свет 04 Декември, 2017

Недела по тестот на најуспешната балистичка ракета на Северна Кореја, денеска САД и Јужна Кореја започнуваат со најголемите заеднички воздухопловни вежби досега пренесе Ројтерс. 

Во нив ќе се вклучат 230 авиони, вклучувајќи 6 „невидливи“за радарите, ловците „F-22 Раптр“, уште толку ловци бомбардери од петтата генерација „F-35a“ и 2 стратешки бомбардери „B-1B Ленср“.

Сезонските учења меѓу двете земји  ќе траат до петок. Сојузниците ќе „одработуваат различни сценарија, вклучувајќи нанесување на прецизни удари“ во наставни цели, претставувајќи копии на севернокорејски сајтови поврзани со ракетно-нуклеарната програма на Северна Кореја.

Целта на заедничкото учење е да се зајакне подготвеноста и оперативните способности, како и да се обезбеди мирот и безбедноста на Корејскиот полуостров, истакнуваат од американската армија.

Учењето доаѓа во момент кога тензиите на Корејскиот полуостров се особено тензични кога Северна Кореја прави последователни ракетни тестови.

Во Пјонгјанг, каде пред една недела најнапредна интерконтинентална балистичка ракета, на инат на меѓународните санкции и критики, е осудена како провокација на воено-воздушните маневри на САД и Јужна Кореја. Во Северна Кореја тврдат дека учењата се во состојба да доведат до нуклеарна војна.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре

(ВИДЕО) Меѓу загинатите во авионската несреќа во Куба има и странци?

(ВИДЕО) Меѓу загинатите во авионската несреќа во Куба има и странци?

Зошто Трамп му се заканува на Ким со „либиско сценарио“?

Зошто Трамп му се заканува на Ким со „либиско сценарио“?

Кој го изврши нападот во училиште во Тексас?

Кој го изврши нападот во училиште во Тексас?

Само тројца ја преживеале авионската несреќа во Куба?

Само тројца ја преживеале авионската несреќа во Куба?