02 Декември, 2022
0.0226

КОМПАНИЈА ЗА БАЛОНИ ОВОЗМОЖУВА ПОГЛЕД ВРЕДЕН 200.000 ЕВРА: Експанзија на вселенскиот туризам

Објавено во: Економија 25 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Шпанската компанија за вселенски туризам HALO space, со седиште во Мадрид, планира да испрати туристи до работ на вселената.

Имено, компанијата дизајнираше капсула која ќе се закачи за балон, а првиот тест лет го закажа за декември, пренесува Yahoo news.

Билетот за ова уникатно патување ќе се движи од 100.000 до 200.000 евра, а во капсулата можат да се сместат осум патници и еден пилот. Целата соба е во прозорци, нудејќи прекрасна глетка за секој што ќе одлучи да направи ваков вид патување.

Првите комерцијални летови, во траење од шест часа, се очекува да започнат во 2025 година, а компанијата планира да оперира на четири континенти, со вкупно 400 комерцијални патувања со 3.000 патници годишно од 2029 година.

Извршниот директор и основач на HALO Space, Карлос Мира, рече дека „нивниот приоритет од првиот ден е оперативната и техничката извонредност“.

- Во изминатите 12 месеци работевме со најдобрите и најискусните компании во светот на воздухопловната индустрија со цел да ја искористиме постоечката, докажана и безбедна технологија. Нашиот тим е многу задоволен од постигнатото во првата година, но ние сме уште повозбудени за тоа каде одиме - да однесеме илјадници патници до работ на вселената во искуство што ќе им го промени животот до 25 милји (40 километри) над Земјата - рече Мира.

Швајцарската инвестициска банка процени дека комерцијалните вселенски летови имаат потенцијал да станат бизнис вреден 3 милијарди долари (околу 2,9 милијарди евра) во следната деценија.

ФОТО: YouTube

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата се откажа од прогресивниот данок, има само проширување на даночната база

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата се откажа од прогресивниот данок, има само проширување на даночната база

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се откажа од нејзините даночни авантури

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се откажа од нејзините даночни авантури

Колку пари имаат Русите во Швајцарија?

Колку пари имаат Русите во Швајцарија?

Фатмир Бесими: Се зголемува данокот за егзотичната храна

Фатмир Бесими: Се зголемува данокот за егзотичната храна

Владата одлучи на денешната седница: Се укинува прогресивното оданочување

Владата одлучи на денешната седница: Се укинува прогресивното оданочување

Тензично во ЕУ: Инфлацијата во Франција рекордно висока, се повеќе Германци се без работа, а Италија воведува нов данок

Тензично во ЕУ: Инфлацијата во Франција рекордно висока, се повеќе Германци се без работа, а Италија воведува нов данок

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

НЕДЕЛА ОСТАНУВА НЕРАБОТЕН ДЕН - Уставниот суд пресече, иницијативата на бизнисот не се прифаќа

НЕДЕЛА ОСТАНУВА НЕРАБОТЕН ДЕН - Уставниот суд пресече, иницијативата на бизнисот не се прифаќа

ДИЗЕЛОТ ПОЕВТИНУВА ДВА ДЕНАРИ, РКЕ со нова одлука за цените на горивата

ДИЗЕЛОТ ПОЕВТИНУВА ДВА ДЕНАРИ, РКЕ со нова одлука за цените на горивата