22 Април, 2019
0.0250

(ВИДЕО) Погледнете каква зграда им направи Меркел на германските разузнавачи

Објавено во: Свет 09 Февруари, 2019

Канцеларката Ангела Меркел вчера го отвори новиот комплекс на германската Федерална разузнавачка служба (BND). Зградата се наоѓа во близина на Берлинскиот ѕид. 

Објектот се наоѓа во Берлин и се градеше цели 12 години, а трошоците за негово формирање се повеќе од милијарда евра. Големината на комплексот на разузнувачката служба е колку 6 фудбалски игралишта.

Меркел рече дека земјата има потреба од силна и ефикасна разузнавачка служба. 

Вработените внатре не смеат да внесуваат приватни мобилни или лаптопи. Не смеат да ги проверуваат ниту приватните меил адреси, ниту на социјалните мрежи.

Сите картички за влез во зградата на крајот од работниот ден се заклучуваат во сеф. 


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Семејна трагедија: Најбогатиот Данец ги загуби трите деца во Шри Ланка

(ФОТО) Семејна трагедија: Најбогатиот Данец ги загуби трите деца во Шри Ланка

Бомбашки напади: „Крвавиот“ Велигден во Шри Ланка однесе 290 животи

Бомбашки напади: „Крвавиот“ Велигден во Шри Ланка однесе 290 животи

Од серија до реална фотелја: Комичарот Зеленски е нов претседател на Украина

Од серија до реална фотелја: Комичарот Зеленски е нов претседател на Украина

Има приведени лица за нападите во Шри Ланка

Има приведени лица за нападите во Шри Ланка

(ВИДЕО) Кој стои зад „крвавиот“ Велигден во Шри Ланка

(ВИДЕО) Кој стои зад „крвавиот“ Велигден во Шри Ланка

Овие земји се „магнет дестинација“ за богатите: каде емигрираат оние со милиони на сметка

Овие земји се „магнет дестинација“ за богатите: каде емигрираат оние со милиони на сметка

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Мртвите во Шри Ланка не може да се избројат, ужасни сцени на сите страни

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Мртвите во Шри Ланка не може да се избројат, ужасни сцени на сите страни

Гигантот Тесла ќе штеди: Отпушта четири директори

Гигантот Тесла ќе штеди: Отпушта четири директори

БАНКИТЕ ТРУПААТ ОД НЕГО: Цената на златото ќе достигне 1.400 долари до крајот на годината

БАНКИТЕ ТРУПААТ ОД НЕГО: Цената на златото ќе достигне 1.400 долари до крајот на годината