09 Декември, 2023
0.0245

ПОКРЕНАТА ТУЖБА ПРОТИВ ДОЈЧЕ БАНК И ЏП МОРГАН, жртвите на Епстин со обвиненија за поддршката

Објавено во: Економија 25 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Жените кои го тужеа Џефри Епстин за сексуална злоупотреба поднесоа тужби и против двете големи банка Дојче Банк (Deutsche Bank AG - DBKGn.DE) и ЏП Морган (JPMorgan Chase & Co - JPM.N). Во тужбата потенцираат дека банките имале финансиска корист од активностите на Епстин во која преку биле злоупотребени многу млади девојки, дури и малолетнички.

Жените, кои не беа идентификувани во судските поднесоци, ги цитираат американските федерални закони против трговија со сексуални односи и бараат статус на колективна акција, според две одделни тужби поднесени во Окружниот суд на САД за јужниот округ во Њујорк.

„Ние веруваме дека ова тврдење нема основа и ќе ги претставиме нашите аргументи на суд“, се вели во соопштението на Дојче банк.

Претставниците на ЏП Морган одбија да ја коментираат тужбата, пишува „Ројтерс“.

Според тужбата поднесена од жртвите Епстин и неговиот круг на луѓе не можеле да извршат насилство врз жртвите без помош на богати поединци и финансиски институции.

- Нема да престанеме со борбата за жртвите, сѐ додека сите кои биле вклучени (во злоупотребите), не преземат одговорноста. Ова е голем чекор, но не и крај… Дојде време да се повикаат на одговорност оние кои ги овозможија злоупотребите, особено богатите пријатели на Епстин и финансиските институции што одиграа клучна улога - изјави еден од адвокатите на двете жртви, Бредли Едвардс.

Епстин се самоуби во својата ќелија во Метрополитен поправниот центар на 10 август 2019 година, додека го чекаше судењето за обвиненијата за сексуална трговија. Неговиот долгогодишен соработник, британската социјалистка Гислајн Максвел, беше осудена на 20 години затвор за помагање во регрутирање и дотерување малолетни девојчиња во текот на најмалку една деценија, поднесувајќи жалба во јули.

Во тужбите поднесени во четвртокот, тужителите ги обвинуваат банките за „обезбедување на потребната финансиска поддршка за континуираното работење на меѓународната организација за трговија со сексуални односи на Епштајн“ што е прекршување на Законот за организации под влијание на рекет и корумпирани (RICO), американски закон што се користи за цел на незаконски заговори кои првично беа дизајнирани да таргетираат организиран криминал.

- Потфатот на Епстин за сексуална трговија со луѓе не беше возможен без помош и соучество на финансиска институција - конкретно, банкарска институција - која му обезбеди на неговото работење изглед на легитимност и посебен третман на потфатот за сексуална трговија, со што се обезбеди негово континуирано функционирање и сексуална злоупотреба и сексуална трговија со млади жени и девојки - напишаа адвокатите на анонимната тужителка во тужбата на Дојче банк.

Поднесоците доаѓаат откако Њујорк во четвртокот отвори период од една година дозволувајќи им на возрасните жртви на сексуална злоупотреба да поднесат случаи кои претходно би биле премногу стари за да бидат разгледани на суд.

Во јуни, федералниот суд во Менхетен одделно пресуди дека Дојче банк мора да се соочи со посебна тужба од акционер кој тврдеше дека банката ги прикрила своите постапки додека водела бизнис со ризични богати клиенти како што е Епстин.

Дојче банк претходно призна дека направила „голема грешка“ со работата со Епстин. Но, гласноговорникот на банката вчера изјави дека смета оти тврдењата во тужбата се неосновани и дека аргументите за ова ќе ги изнесат на суд. 

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

ИСПЛАТАТА ЌЕ ПОЧНЕ ОВОЈ МЕСЕЦ - еве кој сѐ ќе земе пари од владината помош, законот усвоен и пратен на усвојување по скратена постапка

ИСПЛАТАТА ЌЕ ПОЧНЕ ОВОЈ МЕСЕЦ - еве кој сѐ ќе земе пари од владината помош, законот усвоен и пратен на усвојување по скратена постапка

БРУТО ПЛАТА ОД ИЛЈАДА ЕВРА - странците во зоните сѐ подобро ги плаќаат нашите работници

БРУТО ПЛАТА ОД ИЛЈАДА ЕВРА - странците во зоните сѐ подобро ги плаќаат нашите работници

НА ПАЗАРОТ НИКОГАШ ДОСЕГА НЕ ВЛАДЕЕЛА ТАКВА БИТКА ЗА СЕКОЈ РАБОТНИК КАКО СЕГА - еве што кажа хрватската директорка на Здружението на работодавачи

НА ПАЗАРОТ НИКОГАШ ДОСЕГА НЕ ВЛАДЕЕЛА ТАКВА БИТКА ЗА СЕКОЈ РАБОТНИК КАКО СЕГА - еве што кажа хрватската директорка на Здружението на работодавачи

ФИСКАЛНО ОДРЖЛИВ И ТАРГЕТИРАН: ДЕВЕТТИ ПАКЕТ АНТИКРИЗНИ МЕРКИ ЗА ПОДДРШКА НА НАЈРАНЛИВИТЕ И СТОПАНСТВОТО

ФИСКАЛНО ОДРЖЛИВ И ТАРГЕТИРАН: ДЕВЕТТИ ПАКЕТ АНТИКРИЗНИ МЕРКИ ЗА ПОДДРШКА НА НАЈРАНЛИВИТЕ И СТОПАНСТВОТО

ГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЛАНЕЦ ИСПЛАТИ 300 ЕВРА БОЖИЌНИЦА - најавуваат и значително зголемување на платите во идната година

ГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЛАНЕЦ ИСПЛАТИ 300 ЕВРА БОЖИЌНИЦА - најавуваат и значително зголемување на платите во идната година

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности