31 Март, 2020
0.0294

Покренато обвинение за синовите на екс-градоначалникот на Петровец

Објавено во: Македонија 03 Декември, 2019

Синовите на поранешниот градоначалник Ѕвонко Цветковски се обвинети дека го нападнале полицискиот службеник Филип Филиповски, од кои едниот од нив во грозоморен чин со убод со нож му ги повреди внатрешните органи и го доведе во животна опасност.  Цветковски во моментов работи како советник во МВР при што целиот случај доби политичка конотација.

Едниот син ќе одговара за тешка телесна повреда откако го избоде Филиповски пред дискотека во Марино изминатата пртолет, а неговиот брат е обвинет за помагање при извршување на истото кривично дело откако претходно го нападнал со удар.

- На 23 март годинава, 19-годишниот обвинет, помогнат од неговиот 20-годишен брат, со умисла нанел тешка телесна повреда на едно лице пред дискотека во скопското село Марино. Оштетениот пред тоалетот на дискотеката најпрвин физички бил нападнат од постариот брат, кој го удрил со бокс во пределот на лицето. Потоа пред дискотеката бил пресретнат од обвинетите, при што помладиот брат дошол од неговата лева страна и со нож го прободел во левиот долен дел на стомакот, нанесувајќи му тешки телесни повреди и оштетување на бубрегот и на слезината. По настанот, двајцата обвинети со возило заедно го напуштиле местото, информираат од обвинителство.

Обвинетите се бранат од слобода со мерки на претпазливост: забрана за напуштање на местото на живеење, привремено одземање на пасош, обврска повремено да се јавуваат во суд и забрана за приближување и за воспоставување комуникација со оштетениот и со сведоците.

Кривичниот совет во април го одби барањето на Обвинителството да им се одреди притвор на синовите на високиот функционер во МВР.


Можеби ќе ве интересира

Министерот Филипче и гувернерката Ангеловска-Бежоска на седницата на Советот за безбедност

Министерот Филипче и гувернерката Ангеловска-Бежоска на седницата на Советот за безбедност

КОВИД-19: Посмртен е од што мислеа и најголемите оптимисти

КОВИД-19: Посмртен е од што мислеа и најголемите оптимисти

Секој ден во 15 часот нова статистика за бројот на новозаболени од коронавирусот

Секој ден во 15 часот нова статистика за бројот на новозаболени од коронавирусот

ВО ВРЕМЕ КОГА КОРОНАВИРУСОТ СЕ ШИРИ: Дали загадениот воздух го слабее имунитетот?

ВО ВРЕМЕ КОГА КОРОНАВИРУСОТ СЕ ШИРИ: Дали загадениот воздух го слабее имунитетот?

Рама за МТВ2: Со Италија сме тесно поврзани, со Македонија нема да има размена на доктори

Рама за МТВ2: Со Италија сме тесно поврзани, со Македонија нема да има размена на доктори

Владата бара да се ослободат од работа лицата со попреченост, слепите лица и инвалидите

Владата бара да се ослободат од работа лицата со попреченост, слепите лица и инвалидите

Кина со парична помош на сметката на Министерството за здравство

Кина со парична помош на сметката на Министерството за здравство

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонското знаме подигнато во Брисел, стигнаа првите честитки

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонското знаме подигнато во Брисел, стигнаа првите честитки

Ако има потреба ученичките и студентските домови ќе се користат за карантин

Ако има потреба ученичките и студентските домови ќе се користат за карантин