15 Декември, 2019
0.0152

ПОЛИЦИЈАТА ГИ УАПСИ: Измамиле милион и пол луѓе

Објавено во: Свет 19 Мај, 2019

По барање на Пекинг, руската полиција уапси двајца кинески државјани на аеродромот Хабаровск, кои се товарат за проневера на 1,9 милијарди во пирамидална измама, соопшти портпаролката на руското Министерство за внатрешни работи, Ирина Волк, а пренесе „Тасс“.

Уапсените се 41-годишен маж и 66-годишна жена кои биле дел од криминален клан. Како што рече Волк, тие биле меѓу лидерите на кланот, кои со цел за успешна измама направиле финансиска организација од над 50.000 членови.

Кинезите се уапсени од сообраќајната полиција на аеродромот Хабаровск по иницијатива на Националното биро за Интерпол, а во рамки на прекуграничната соработка со Министерството за јавна безбедност на Кина.

Според првичните проценки, повеќе од милион и пол луѓе се оштетени од оваа измамничка шема во вредност од 13,4 милијарди јуани (1,9 милијарди долари).

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) НАСИЛНИ СУДИРИ ВО БЕЈРУТ: Демонстрациите излегоа од контрола

(ФОТО+ВИДЕО) НАСИЛНИ СУДИРИ ВО БЕЈРУТ: Демонстрациите излегоа од контрола

Чеченци планирале да извршат масакр за Божиќ во Виена

Чеченци планирале да извршат масакр за Божиќ во Виена

(ВИДЕО) СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС НА ФИЛИПИНИТЕ: Загина дете откако врз него се урнал ѕид

(ВИДЕО) СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС НА ФИЛИПИНИТЕ: Загина дете откако врз него се урнал ѕид

Активистката Грета се извини за изјавата дека политичарите треба да бидат „турнати до ѕид“

Активистката Грета се извини за изјавата дека политичарите треба да бидат „турнати до ѕид“

(ФОТО) Аеродром во Литванија ја откри елката: Украсите кријат неверојатна порака

(ФОТО) Аеродром во Литванија ја откри елката: Украсите кријат неверојатна порака

Унгарија сака да ја напушти ЕУ?

Унгарија сака да ја напушти ЕУ?

ЕУ подари 250 камили на африканска држава

ЕУ подари 250 камили на африканска држава

(ВИДЕО) На остров колку две фудбалски игралишта живеат 1.200 жители

(ВИДЕО) На остров колку две фудбалски игралишта живеат 1.200 жители

(ВИДЕО) ИДЕНТИФИКУВАНА ПРВАТА ЖРТВА ОД ВУЛКАНОТ НА СМРТТА: Нејзината сестра и татко се борат за живот

(ВИДЕО) ИДЕНТИФИКУВАНА ПРВАТА ЖРТВА ОД ВУЛКАНОТ НА СМРТТА: Нејзината сестра и татко се борат за живот