15 Ноември, 2019
0.0254

Полицијата изнесува тутун од Љуботен, Алијансата на Албанците повикува да се остават селаните на мир

Објавено во: Македонија 25 Јуни, 2019

Алијансата за Албанците ги повика полициските сили да ги остават на мир селаните од скопскоцрногорскиот Љуботен затоа што продажбата на тутун за виткање им е единствен приход за егзистенција. Утрово полицијата ги претресуваше речиси сите куќи каде што има складиран тутун на црно и со камиони го изнесува од селото. Некои од жителите доброволно го изнесуваа на улица.

„Правото на живот е дадено од Бога и негирано од Владата, ова е моменталната ситуација во селото Луботен. Неприфатлива е реакцијата на воените полициски сили во селото Луботен, негирајќи го правото на живот. Не нуди работни места, не инвестира, не создава инфраструктурни врски, не нуди перспектива и ги спречува напорите за подобар живот. Ова е слично со мерките по Втората светска војна, насочени кон раселување на Албанците од нивните земји“, се вели во реакцијата на Алиансата за Албанците.

Инаку жителите на селото се жалат на нехуман однос на државата, односно на лошѓата инфраструктура и тешктата економска ситуација која, како што велат тие, ги оневозможува да најдат пристојна работа.

Од друга страна, експертите и комората претходно се пожали дека дрќавата губи огромни пари од продажбата на тутун на црно и дека се создава нелојална конкуренција.

Можеби ќе ве интересира

Дали Пендаровски ќе ја почитува „Зелената заклетва“ - Загадувањето тема на Советот за безбедност

Дали Пендаровски ќе ја почитува „Зелената заклетва“ - Загадувањето тема на Советот за безбедност

Мицотакис го „провоцираше“ гостинот Заев со новото лого, но тој бил задоволен од средбата

Мицотакис го „провоцираше“ гостинот Заев со новото лого, но тој бил задоволен од средбата

БУЏЕТ 2020: „Рамковните“ вработени и идната година ќе седат дома, а ќе земаат плата

БУЏЕТ 2020: „Рамковните“ вработени и идната година ќе седат дома, а ќе земаат плата

Чомовски за Рекет: Ми требаше период на детоксикација

Чомовски за Рекет: Ми требаше период на детоксикација

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пратениците изгласаа повисок минималец, Мицотакис ветил дека ќе помогне за евроинтеграциите

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пратениците изгласаа повисок минималец, Мицотакис ветил дека ќе помогне за евроинтеграциите

Мицотакис ќе помогне за да добиеме датум за преговори

Мицотакис ќе помогне за да добиеме датум за преговори

ЈOВЕСКИ ЗА БОКИ 13: Здравјето не е основ за укинување на притворот

ЈOВЕСКИ ЗА БОКИ 13: Здравјето не е основ за укинување на притворот

(ВИДЕО) ПОРАДИ ИСИС ЗАМИНАЛА ВО СИРИЈА: Бара помош од македонските власти за да се врати

(ВИДЕО) ПОРАДИ ИСИС ЗАМИНАЛА ВО СИРИЈА: Бара помош од македонските власти за да се врати

Не успеа иницијативата на Јанкулоска за разрешување на Кацарска

Не успеа иницијативата на Јанкулоска за разрешување на Кацарска