28 Мај, 2020
0.0223

ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 24 ЧАСА - ова на Србите им го советуваат кинеските лекари

Објавено во: Балкан 06 Април, 2020

Голем број српски државјани не носат заштитни маски, а на улиците има премногу луѓе, тврди членот од тимот на кинеските експерти за борба против коронавирусот, Гуо Јубјао.

Тој оценува дека многумина се однесуваат неодговорно и дека државата треба да воведе полициски час за 24 часа за да спречи ширење на епидемијата.

Јубјао, раководител на Одделот за пулмологија и интензивна нега при Првата придружна болница на универзитетот „Sun Jat-Sen“, Гуо Јубјао, вели дека тимот кинески лекари, покрај Белград, посетиле и други градови во Србија, со цел да се запознаат со состојбата на теренот. Притоа забележале дека има многу луѓе на улиците, особено за време на викендите, а според неговата проценка, одреден број граѓани не носат маски.

„Тие не се доволно внимателни, па затоа сметаме дека државата треба да го продолжи полицискиот час на 24 часа“, рекол Гуо во изјавата за Танјуг преку Скајп.

Сепак, споредувајќи ја епидемиолошката состојба во Србија со Италија и Шпанија, тој навел дека Србија навреме презела соодветни мерки за контрола и спречување на епидемијата и дека тоа дава резултати.

„Иако се воведени мерки за контрола и превенција, бројот на новооткриени случаи брзо се зголемува, па поради тоа би требало да се продолжи полицискиот полициски час, а граѓаните треба да разберат дека е во нивни интерес да соработуваат со владата и дека треба да ги почитуваат сите мерки“, изјавил Гуо.

Се верува дека епидемиолошката состојба во Србија во споредба со Шпанија и Италија, кои се најмногу погодени во Европа, што дало повеќе причини за оптимизам, бидејќи, како што посочува Гуо, српската влада и српскиот претседател биле активни уште од почетокот.

Тој додаде дека една од препораките на Кина во борбата против вирусот коронас е дека е важно да се концентрираат ресурси, професионалци и пациенти во „корона болници“ и со тоа да се постигнат подобри резултати.

Тој бил задоволен што бил дел од тимот испратен од кинеската влада во Србија, посочувајќи дека во секој град и институција тие биле подготвени да соработуваат и да разменуваат искуства со кинески експерти.

„Сите наши предлози беа прифатени, вклучително и формирање на привремени болници и третман на тешки пациенти со корорнарна артерија, употреба на заштитна опрема за медицински професионалци ... Секој пат, добивавме позитивен одговор од колегите и мерките се спроведуваа правилно“, рече Гуо.

фото Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат

Во Бугарија 23 плажи ќе бидат со бесплатни лежалки и чадори, за другите се намалува цената за половина

Во Бугарија 23 плажи ќе бидат со бесплатни лежалки и чадори, за другите се намалува цената за половина

СНЕГ НА БАЛКАНОТ: Во две земји на планините има покривка

СНЕГ НА БАЛКАНОТ: Во две земји на планините има покривка

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Жена почина од удар на гром

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Жена почина од удар на гром

НЕВРЕМЕ НА БАЛКАНОТ: Погодени Белград и Загреб

НЕВРЕМЕ НА БАЛКАНОТ: Погодени Белград и Загреб

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите