24 Септември, 2020
0.0199

ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС УШТЕ Е ВО ИГРА - Брнабиќ вели - не се откажала

Објавено во: Балкан 15 Јули, 2020

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави денеска дека ситуацијата со ширењето на коронавирусот во Србија е исклучително тешка и сложена и дека не се откажала целосно од воведувањето на полициски час, но дека целиот Кризен штаб мора да се согласи со таквата одлука.

„Одбравме да се бориме на поинаков начин, и секако најефикасна борба е кога се воведува вонредна состојба и забрана за движење и со тоа физички оневозможени контакти меѓу луѓето, што по 14 дена дава подобра состојба, помалку заразени, а со тоа и помалку луѓе во болниците“, рече Брнабиќ во емисија на РТВ Војводина.

Таа вели дека како некој што е на чело на Кризниот штаб, не се откажала целосно од полицискиот час, но дека сите членови на Кризниот штаб мора да се согласат со таа одлука.

Брнабиќ изјавува дека експлозија на новозаболени има насекаде низ светот, не само во Србија и дека никој не очекувал дека вирусот ќе биде толку присутен во текот на летните месеци.

Тој посочува дека борбата против вирусот корона е борба на целото општество, не само на Владата на Србија и кризниот штаб и дека не е соодветно да се поткопа довербата во професијата.

Можеби ќе ве интересира

Босна доби нов град

Босна доби нов град

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос