27 Јануари, 2020
0.0266

Помлад обвинител може да седне во фотелјата на новото СЈО

Објавено во: Македонија 20 Јули, 2019

Според новиот предлог закон за јавното обвинителство за гонење на организиран криминал  и висока корупција за шеф на оваа обвинителство ќе може да конкурираат и помлади обвинители.

Министерството за правда го објави предлог законот и деталите за новиот закон, во него пишува дека за јавен обвинител на новото Јавно обвинителство може да биде избрано лице кое има непрекинат работен стаж од најмалку 6 години како јавен обвинител до моментот на пријавување за именување и кој е оценет со позитивна оценка во последните три години. Исто така во предлог законот пишува и дека изборот на овој обвинител ќе го врши Советот на јавните обвинители.

Инаку, премиерот Зоран Заев преку прес-конференција ја извести јавноста за овој нов предлог закон. Фактор пишуваше на таа тема.

Сите детали за новиот предлог законот прочитајте ги овде.Можеби ќе ве интересира

Јанева бараше од мене да се согласам Камчев, Мијалков и Јанакиески да одат во куќен притвор, вели Лиле Стафанова

Јанева бараше од мене да се согласам Камчев, Мијалков и Јанакиески да одат во куќен притвор, вели Лиле Стафанова

Советничката од Левица во Град Скопје за препораките за загадување: Шилегов ни ја потценува интелигенцијата

Советничката од Левица во Град Скопје за препораките за загадување: Шилегов ни ја потценува интелигенцијата

(ВИДЕО) Град Скопје започнува со чистење на дивата депонија на Лепенец

(ВИДЕО) Град Скопје започнува со чистење на дивата депонија на Лепенец

Продолжува судењето за „Рекет“, дојде адвокатката на Катица Јанева

Продолжува судењето за „Рекет“, дојде адвокатката на Катица Јанева

Мила Царовска ќе предводи македонска делегација во Аушвиц

Мила Царовска ќе предводи македонска делегација во Аушвиц

Законот за јавно обвинителство влегува во Собрание без договор на власта и опозицијата

Законот за јавно обвинителство влегува во Собрание без договор на власта и опозицијата

Анелија Митрова: Да се искористи и потенцијалот на младите за иновации и социјално претприемништво

Анелија Митрова: Да се искористи и потенцијалот на младите за иновации и социјално претприемништво

Од денеска термални камери на скопскиот аеродром

Од денеска термални камери на скопскиот аеродром

МВР го знае администраторот на порнографската група ама не го кажува

МВР го знае администраторот на порнографската група ама не го кажува