25 Март, 2018
0.0654

ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА И АЛБАНИЈА: Како се справуваат со штетите?

Објавено во: Балкан 04 Декември, 2017

Грција и Албанија се справуваат со поплавите кои ги зафатија. Поројните дождови во Грција направија големи штети во западниот дел на земјата.

Бурата  ги зафати градовите Агринио и Месолонги, а многу села во тој регион се под вода. Поплавени беа куќите, а по улиците имаше повеќе од еден метар вода. Лоша е ситуацијата и во Епир каде на многу места имаше лизгања на земјиште и поплавени згради, а пожарникари спасуваа луѓе од куќи кои биле затрупани од свлечишта и многу вода.

Албанија пак, засега брои една жртва по големите поплави.

Илјадници луѓе се евакуирани од поплавените подрачја. Помош за справување со поплавите пристигна и од Косово.

Можеби ќе ве интересира

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?