15 Декември, 2019
0.0192

Поплави во западна Грција, луѓето се евакуираат

Објавено во: Балкан 14 Јули, 2019

Евакуација има од поплавени куќи во западна Грција.

Повеќе десетици граѓани по наредба на властите се евакуирани од поплавените куќи во западниот дел од Грција денеска, неколку дена откако седум луѓе ги загубија животите на Халкидики, на северот.

Поплавите по последната бура ги оштетиле патиштата во близина на градовите Нафпактос и Патра, а главниот пат беше затворен неколку часа. Засега нема извештаи за повредени или исчезнати.

Седум лица, од кои шест туристи и две деца, загинаа, а повеќе од стотина беа повредени во четвртокто кога бурата го погоди полуостровот Халкидики.

Во рок од неколку дена Грција ја погоди невреме, земјотрес, а сега имаат и поплави.

Можеби ќе ве интересира

Eвропа ќе собира помош за обнова на Албанија

Eвропа ќе собира помош за обнова на Албанија

Борисов бара земјите кои сакаат во ЕУ и НАТО внимателно да ги мерат своите чекори

Борисов бара земјите кои сакаат во ЕУ и НАТО внимателно да ги мерат своите чекори

Земјотрес од 4.5 степени ја стресе Албанија

Земјотрес од 4.5 степени ја стресе Албанија

АЛБАНЦИТЕ АПСАТ: Лоцираа кој е виновен за катастрофалните последици од земјотресот

АЛБАНЦИТЕ АПСАТ: Лоцираа кој е виновен за катастрофалните последици од земјотресот

(ФОТО+ВИДЕО) Во Далмација по удар на циклон водата стигна до првите кафулиња

(ФОТО+ВИДЕО) Во Далмација по удар на циклон водата стигна до првите кафулиња

Српската опозиција бара договор како Пржинскиот

Српската опозиција бара договор како Пржинскиот

ХРВАТИТЕ ВЕ ЧЕКААТ НА ЛЕТО: Ќе им требаат 35.000 сезонци

ХРВАТИТЕ ВЕ ЧЕКААТ НА ЛЕТО: Ќе им требаат 35.000 сезонци

Град во соседството бесплатно дели станови и куќи

Град во соседството бесплатно дели станови и куќи

(ФОТО) ГОЛЕМО ОТКРИТИЕ од времето на Исус Христос најдено близу познат грчки остров

(ФОТО) ГОЛЕМО ОТКРИТИЕ од времето на Исус Христос најдено близу познат грчки остров