22 Август, 2019
0.0188

Поплави во западна Грција, луѓето се евакуираат

Објавено во: Балкан 14 Јули, 2019

Евакуација има од поплавени куќи во западна Грција.

Повеќе десетици граѓани по наредба на властите се евакуирани од поплавените куќи во западниот дел од Грција денеска, неколку дена откако седум луѓе ги загубија животите на Халкидики, на северот.

Поплавите по последната бура ги оштетиле патиштата во близина на градовите Нафпактос и Патра, а главниот пат беше затворен неколку часа. Засега нема извештаи за повредени или исчезнати.

Седум лица, од кои шест туристи и две деца, загинаа, а повеќе од стотина беа повредени во четвртокто кога бурата го погоди полуостровот Халкидики.

Во рок од неколку дена Грција ја погоди невреме, земјотрес, а сега имаат и поплави.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Во Загреб од удар на гром се запалија куќи

(ВИДЕО) Во Загреб од удар на гром се запалија куќи

Мицотакис има услов за Албанците ако сакаат да влезат во ЕУ

Мицотакис има услов за Албанците ако сакаат да влезат во ЕУ

РАСПУШТЕНО КОСОВСКОТО СОБРАНИЕ: Предвремени парламентарни избори на почетокот на октомври

РАСПУШТЕНО КОСОВСКОТО СОБРАНИЕ: Предвремени парламентарни избори на почетокот на октомври

Вучиќ: Србија е подготвена за дијалог со Приштина, но тие треба да ги укинат таксите

Вучиќ: Србија е подготвена за дијалог со Приштина, но тие треба да ги укинат таксите

Помпео ја охрабри Србија да се фокусира на продолжување на дијалогот со Косово

Помпео ја охрабри Србија да се фокусира на продолжување на дијалогот со Косово

Каде вплови јахтата на Тито?

Каде вплови јахтата на Тито?

Колку луѓе загинаа во хеликоптерската несреќа во Грција?

Колку луѓе загинаа во хеликоптерската несреќа во Грција?

Во близина на грчки остров се урна хеликоптер

Во близина на грчки остров се урна хеликоптер

Западнонилската треска зема живот во соседството

Западнонилската треска зема живот во соседството