22 Април, 2018
0.0560

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

Објавено во: Свет 16 Декември, 2017

Сенаторите Марко Рубио и Боб Коркер објавија дека ќе гласаат позитивно во финалнoto гласaње за даночната реформа на Доналд Трамп, објави АФП. 

Ова значи дека реформите ќе бидат усвоени, бидејќи двата сенатори досега се колебаа, па дури и се заканија дека нема да го поддржат предлогот на Трамп. 

Претставничкиот дом и Сенатот ја усвоија својата верзија на реформата во ноември и декември соодветно. 

Билатералната комисија беше назначена за обединување на двата проекти и објави нејзин компромис минатата ноќ. Конечното гласање ќе се одржи посебно на почетокот на следната недела.

 Федералниот данок на компаниите ќе се намали од 35% на 21%, наместо од 20%, како што е предложено во претходните верзии. Максималниот данок на доход ќе се намали од 39,6% на 37%. 

Сенаторот од Флорида, Марко Рубио, рече дека е постигнат компромис за вредноста на даночниот кредит за семејствата за секое од нивните деца - тој ќе се удвои од 1.000 до 2.000 долари.

Можеби ќе ве интересира

По епидемијата на напади Индија со смртна казна за силувачите на девојчиња

По епидемијата на напади Индија со смртна казна за силувачите на девојчиња

Гренланд се поблиску до независност

Гренланд се поблиску до независност

Неонацистите во Германија се разбудија на роденденот на Хитлер

Неонацистите во Германија се разбудија на роденденот на Хитлер

Зошто ФБИ нуди милион долари за новинар загубен во Сирија?

Зошто ФБИ нуди милион долари за новинар загубен во Сирија?

Проголтал килограм кокаин на аеродром

Проголтал килограм кокаин на аеродром

Пробив во истрагата на случајот Скрипал: Идентификувани клучни осомничени

Пробив во истрагата на случајот Скрипал: Идентификувани клучни осомничени

Како реагираа Кина и САД на одлуката на Северна Кореја за крај на мисијата со нуклеарните тестови

Како реагираа Кина и САД на одлуката на Северна Кореја за крај на мисијата со нуклеарните тестови

Твитер се откажа од „Касперски“ зошто „бил поврзан со руските служби“

Твитер се откажа од „Касперски“ зошто „бил поврзан со руските служби“

СВЕТОТ МОЖЕ ДА ЗДИВНЕ: Ким Џонг Ун соопшти вест која најмногу го израдува Трамп

СВЕТОТ МОЖЕ ДА ЗДИВНЕ: Ким Џонг Ун соопшти вест која најмногу го израдува Трамп