07 Декември, 2022
0.0242

ПОРАДИ НИВ МОЈОТ МАЛ АНГЕЛ КРЕНА РАКА НА СЕБЕ! Мајката на Горан ги обвинува соседите за неговата смрт

Објавено во: Балкан 24 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Мајката на младиот заштитник на животните Горан Карановиќ (19), Зора Карановиќ, која го пронашла синот обесен во стаклена градина, тврди дека до смрт го бркале соседите, кои пишувале петиции против него и напуштените кучиња кои младиот човек ги чувал. во неговиот двор.

Откако го пронашле телото на Горан на имотот на неговото семејство во селото Штивор, се обиделе да го реанимираат, а неговата сосетка Сњежана му давала вештачко дишење и цело време му го масирала срцето, додека не пристигнала брзата помош. Но.. за Горан немаше спас.

- Си го даде животот за твоите шепи, семоќниот Бог не можеше да го земе тоа од тебе. Си замина и не си ги исполни младешките желби. Мислеше дека сите луѓе што шетаат ангели како тебе, но не се, рече неговата сосетка Сњежана Емануела Далшашо Линке над гробот на Горан.

Расплаканата мајка постојано повторуваше: „Беше искрен, затоа те убиле“.

- Злосторници се, го бркаа мојот Горан до смрт, поради нив моето ангелче крена рака на себе. Имаше 15 свои кучиња, останатите беа од улица. Се случувало да се соберат до 50, сите ги нахранил, лекувал и чувал, без никаква материјална употреба, од чиста љубов. Со парите им купил лекови и храна, вели неутешната мајка.

Тој вели дека некои добри луѓе му помогнале во таа благородна работа, но дека имало и други на кои им пречело кога кучето лаело.

Ситуацијата се искомплицирала кога комуналната полиција дошла во Штивор поради молба на соседот.

Полицајците рекоа дека ќе дојдат за два дена и ќе ги однесат сите кучиња, а Горан по закон може да чува само две.

- Градоначалникот на општината Дарко Томаш претходно му рече дека општината ќе донира земјиште и на Горан ќе му издаде одобрение за градба за прифатилиште за кучиња, дека Горан треба само да биде трпелив додека да дојдат овие избори. Така рече началникот, а дојдоа општинските комунални полицајци да ми се закануваат на детето и да му ги украдат животните, вели мајката Зора.

На иницијатива на здружението „ВагВаг“ кое прво објави информација за прераната смрт на Горан, во Бања Лука се собраа љубителите на животни кои не можат да присуствуваат на погребот во Прњавор.

- Она на што апелираме е во овој момент да не се објавуваат натписи дека само мајката ги обвинува соседите. Не ги обвинува само мајката. Сите ги обвинуваме. Бидејќи ова не се случило случајно, ова е системски напад на 19-годишно момче што го довело до ова. Да имаше 50 овци дали и тогаш ќе реагираше инспекцијата? Ова е неуспех на системот, ова е неуспех на поединци. А тоа укажува дека гневните, незадоволни луѓе, кои не придонесуваат за ништо, за жал со секое чукање на срцето завршуваат живот кој работел за доброто на заедницата, истакна претседателката на „WagWag“ Анѓела Шпановиќ.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

МОЖНО ЛИ Е УКРАИНЦИТЕ ДА ГИ НАПАДНАЛЕ РУСКИТЕ ВОЗДУШНИ БАЗИ СО ИСТИОТ ДРОН - таков падна и на Загреб, теории се плетат

МОЖНО ЛИ Е УКРАИНЦИТЕ ДА ГИ НАПАДНАЛЕ РУСКИТЕ ВОЗДУШНИ БАЗИ СО ИСТИОТ ДРОН - таков падна и на Загреб, теории се плетат

ХРВАТИТЕ НАВАЛИЈА ВО ДОХА ЗА ДА ГО БОДРАТ СВОЈОТ ТИМ - расте побарувачката и цените на летовите, а се воведуваат и додатни чартери

ХРВАТИТЕ НАВАЛИЈА ВО ДОХА ЗА ДА ГО БОДРАТ СВОЈОТ ТИМ - расте побарувачката и цените на летовите, а се воведуваат и додатни чартери

Косовска новинарка ги бранеше Србите, по што добила закани дека нема долго да живее

Косовска новинарка ги бранеше Србите, по што добила закани дека нема долго да живее

Вучиќ додека чека болнички извештај од Митровица: Добро е што нема жртви

Вучиќ додека чека болнички извештај од Митровица: Добро е што нема жртви

Се појави фотографија од Тито која е направена кога го апселе во 1928 година

Се појави фотографија од Тито која е направена кога го апселе во 1928 година

Ова е преубавата сопругата на Ливаковиќ кој ѝ донесе победа на Хрватска: Дрес, фармерки и популарна чанта за топ навивачко издание

Ова е преубавата сопругата на Ливаковиќ кој ѝ донесе победа на Хрватска: Дрес, фармерки и популарна чанта за топ навивачко издание

(ВИДЕО) Детонации од топовски истрели во Митровица, сирени и во Лепосавиќ

(ВИДЕО) Детонации од топовски истрели во Митровица, сирени и во Лепосавиќ

(ВИДЕО) Маж му удри тупаница на Сали Бериша, по што си доби ќотек

(ВИДЕО) Маж му удри тупаница на Сали Бериша, по што си доби ќотек

Пет детонации одекнаа во Косовска Митровица

Пет детонации одекнаа во Косовска Митровица