19 Јануари, 2022
0.0196

ПОРАДИ ВАС ГО ПРОТЕРУВАМЕ НОВАК-ОБЈАВИ ПРЕМИЕРОТ НА АВСТРАЛИЈА: Ѓоковиќ е закана за цела држава

Објавено во: Свет 14 Јануари, 2022

И Австралискиот премиер Скот Морисон го коментираше укинувањето на визата за Новак Ѓоковиќ, откако таа одлука ја донесе министерот за имиграција Алекс Хок.

Во кратката изјава, Хок објасни дека визата на Ѓоковиќ е укината поради „јавен интерес и здравствената состојба“ во Австралија, а потоа се огласи премиерот Скот Морисон.

-Ме информираа дека по внимателно разгледување, одлучено е да се укине визата на г. Ѓоковиќ од медицински и други причини, односно од јавен интерес. Оваа пандемија беше многу тешка за секој австралиски граѓанин, но држејќи се заедно успеавме да спасиме животи. Заедно успеавме да постигнеме силна економија, голем број вакцинирани и мал број смртни случаи од коронавирус. Австралијците направија многу жртви поради пандемијата и имаат право да очекуваат да бидат заштитени. Затоа министерот му ја откажа визата на Ѓоковиќ. Нашата политика на влез во земјата не спаси за време на пандемијата“, додаде Морисон.

Премиерот на Австралија рече и дека повеќе нема да се огласува на оваа тема, бидејќи судската постапка е во тек, што би требало да значи дека Новак Ѓоковиќ и неговиот адвокатски тим веќе поднеле жалба. Веќе е познато дека имаат четири опции и дека планот им е се да биде подготвено до недела.

Австралија опен започнува на 17 јануари, но доколку Новак биде депортиран, можеби никогаш повеќе нема да игра во Мелбурн.


Можеби ќе ве интересира

ИЗРАЕЛ ГОРИ: Официјално над 70 илјади заразени од ковид за едно деноноќие, неофицијално може да се и 200.000

ИЗРАЕЛ ГОРИ: Официјално над 70 илјади заразени од ковид за едно деноноќие, неофицијално може да се и 200.000

САКА ДА УЖИВА ВО ПЕНЗИОНЕРСКИТЕ ДЕНОВИ - Меркел ја одби понудата на Гутиереш да работи во ОН

САКА ДА УЖИВА ВО ПЕНЗИОНЕРСКИТЕ ДЕНОВИ - Меркел ја одби понудата на Гутиереш да работи во ОН

ДАЛИ Е ОВА КРАЈ НА БОРИС ЏОНСОН - ќе му пресуди ли забавата за време на локдаун на популарниот британски политичар

ДАЛИ Е ОВА КРАЈ НА БОРИС ЏОНСОН - ќе му пресуди ли забавата за време на локдаун на популарниот британски политичар

ДАЛИ НАВИСТИНА БРАНОТ НА ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНИОТ ВО КОЈ ИМАМЕ РЕСТРИКЦИИ - шефот на Фајзер со прогноза

ДАЛИ НАВИСТИНА БРАНОТ НА ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНИОТ ВО КОЈ ИМАМЕ РЕСТРИКЦИИ - шефот на Фајзер со прогноза

НОВАК ГО ИЗБРКАА, А НА ЗАРАЗЕН МЛАД АМЕРИКАНЕЦ МУ ДАДОА ХОТЕЛСКА СОБА И РЕКЕТ - потег на Аустралиан опен кој многумина ќе разбесни

НОВАК ГО ИЗБРКАА, А НА ЗАРАЗЕН МЛАД АМЕРИКАНЕЦ МУ ДАДОА ХОТЕЛСКА СОБА И РЕКЕТ - потег на Аустралиан опен кој многумина ќе разбесни

ОВА СЕ 22 ОПАСНИ ЗЕМЈИ - САД ставија на листа држави каде што е најризично да се патува

ОВА СЕ 22 ОПАСНИ ЗЕМЈИ - САД ставија на листа држави каде што е најризично да се патува

СЗО: Нема да се ослободиме од вирусот оваа година

СЗО: Нема да се ослободиме од вирусот оваа година

(ВИДЕО) Градоначалник постави шатор и штрајкува со глад поради ковид мерките

(ВИДЕО) Градоначалник постави шатор и штрајкува со глад поради ковид мерките

Почина пејачка која намерно се заразила со корона

Почина пејачка која намерно се заразила со корона