08 Јули, 2020
0.0213

Поради водена криза или увоз на отпад: Нејасно зошто бугарскиот министер даде оставка и е приведен

Објавено во: Балкан 11 Јануари, 2020

Оставката на министерот за животна средина и вода на соседна Бугарија Нено Димов беше депонирана во кабинетот на премиерот Бојко Борисов.

 Борисов ја прифатил оставката на министерот Димов, соопштила прес-службата на Советот на министри, пренесоа бугарските медиуми.

Зачера, Нено Димов беше приведен 24 часа по претресот на неговиот дом и канцеларија.

Првично, тој беше однесен само на сослушување од страна на обвинителство, но подоцна беше приведен.

Сè уште не е јасно кои се конкретните наводи за Димов - дали тие се поврзани со водната криза во Перник или аферата со италијанско ѓубре увезена во земјатва. Обвинителството се очекува да даде повеќе информации деновиве. 

Поради кризата со вода, завчера се одржаа акции на Обвинителството, МВР, САНС и Антикорупциската комисија во Перник. Беа извршени претреси во зградите на Регионалната администрација. Беа испрашани повеќе од 30 луѓе, пишуваат медиумите од соседството.

Државното обвинителство проверува зошто снабдувањето со вода на индустриските корисници во Перник не било запрено во многу претходна фаза, кога веќе било јасно дека нивото кај браната Студена е критично ниско. Од особен интерес за истражителите се распоредот што МООВ треба да го подготви за количини на вода и достапност на сите брани низ целата земја. Проверени се и околностите на измамата за отпадоци од Италија.

Нено Димов ја има функцијата министер за животна средина и вода повеќе од две и пол години, откако беше избран на 4.05.2017 година . Тој беше предложен на функцијата од коалицискиот партнер ГЕРБ - Обединети патриоти, потсетува Днес.бг.

Нено Димов е добро позната фигура во политиката, поранешен заменик министер, пратеник и претседател на Институтот за десничарска политика.


Фото: BSTV.bg

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ го враќа полицискиот час

Вучиќ го враќа полицискиот час

ГРЦИЈА ИМА 43 НОВИ СЛУЧАИ: Од нив 36 се туристи, а 20 се од Србија

ГРЦИЈА ИМА 43 НОВИ СЛУЧАИ: Од нив 36 се туристи, а 20 се од Србија

ГРЧКИ ХОТЕЛ ИМ НУДИ БЕСПЛАТНО СМЕСТУВАЊЕ НА СРБИТЕ - еве која е причината

ГРЧКИ ХОТЕЛ ИМ НУДИ БЕСПЛАТНО СМЕСТУВАЊЕ НА СРБИТЕ - еве која е причината

Повикувањето на колективен имунитет е бесмислено, тврди Каиќ

Повикувањето на колективен имунитет е бесмислено, тврди Каиќ

ДАЛИ ХРВАТСКА Е СЛЕДНАТА ДРЖАВА КОЈА ЈА ЗАТВОРА ГРАНИЦАТА ЗА СРБИТЕ - се размислува и за тоа

ДАЛИ ХРВАТСКА Е СЛЕДНАТА ДРЖАВА КОЈА ЈА ЗАТВОРА ГРАНИЦАТА ЗА СРБИТЕ - се размислува и за тоа

ТРАГЕДИЈА КАКВА ШТО НЕ СЕ ПАМЕТИ: Три млади девојки загинаа во сообраќајка, се враќале од забава

ТРАГЕДИЈА КАКВА ШТО НЕ СЕ ПАМЕТИ: Три млади девојки загинаа во сообраќајка, се враќале од забава

СТИГНАА БОЛНИЧКИТЕ КРЕВЕТИ ВО „АРЕНА“ - еве како ќе функционира привремената КОВИД болница

СТИГНАА БОЛНИЧКИТЕ КРЕВЕТИ ВО „АРЕНА“ - еве како ќе функционира привремената КОВИД болница

СЕ МЕНУВА СТАРОСНАТА СТРУКТУРА НА ЗАРАЗЕНИ: Вирусот не е нов, само возрасните не одат на журки

СЕ МЕНУВА СТАРОСНАТА СТРУКТУРА НА ЗАРАЗЕНИ: Вирусот не е нов, само возрасните не одат на журки

Грција утринава ги затвори границите за Србите

Грција утринава ги затвори границите за Србите