27 Јануари, 2020
0.0199

Поранешна албанска министерка: Северна Македонија да не биде казнета поради Албанија

Објавено во: Македонија 11 Септември, 2019

Клајда Ѓоша, поранешната албанска министерка за интеграции, како гостинка во тиранската телевизија Ора Њуз порача дека Македонија, која членството во ЕУ го продолжува во пакет со Албанија, не треба да биде казнета поради нејзиниот сосед.

Поранешната пратеничка од Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ) Клајда Ѓоша рече дека државата направила неверојатна жртва, како што е промена на името, што е постигнато со договорот со Грција, во момент кога не се очекувало и дека спровеа неколку клучни реформи, поради што, како што вели таа, земјата треба да биде наградена со Датум за преговори со ЕУ во октомври, за разлика од Албанија која заостанува на тој пат.

– Посакувам Северна Македонија да не губи време поради Албанија. Знам дека Северна Македонија направи една неворојатна жртва. Да го смениш името е навистина нешто големо не само за земјата туку и за нејзините граѓани. Тие постигнаа договор со Грција во момент кога не се очекуваше да се постигне таков договор. Заслужуваат да почнат преговори со ЕУ и заради многуте превземени реформи. Посакувам да не биде казнета од ситуацијата во која се  наоѓа Албанија, наведе Ѓоша.

Таа е песимист дека Албанија во октомври може да добие датум бидејќи, според неа, не исполнила ниту една од препораките, дури, како што нагласи, може да се додаде уште некоја.Можеби ќе ве интересира

Не дишиме воздух, дишиме материја - ми порача Димовски на Макрадули

Не дишиме воздух, дишиме материја - ми порача Димовски на Макрадули

Владата со мерки за загадувањето - да се преполови користењето на службените возила

Владата со мерки за загадувањето - да се преполови користењето на службените возила

Најчевска по откриената „Јавна соба“ предлага воведување предмет сексуално образование во школите

Најчевска по откриената „Јавна соба“ предлага воведување предмет сексуално образование во школите

Савова за Фактор: Стефанова прави претстава во празно

Савова за Фактор: Стефанова прави претстава во празно

ГОЛЕМО И РАЗНОЛИКО ДРУШТВО - еве кои 30 експерти ќе го „бистрат“ законот за јавно обвинителство

ГОЛЕМО И РАЗНОЛИКО ДРУШТВО - еве кои 30 експерти ќе го „бистрат“ законот за јавно обвинителство

Јанева и врати на Стефанова: Гомнарка и ороспијо!

Јанева и врати на Стефанова: Гомнарка и ороспијо!

ПРАШАЊА ШТО НЕ МАЧАТ: Зошто за куќниот притвор на Камчев молчеле сите обвинители освен Ајро

ПРАШАЊА ШТО НЕ МАЧАТ: Зошто за куќниот притвор на Камчев молчеле сите обвинители освен Ајро

Се степале таткото и синот, сестрата ги двоела и на крај сите завршиле во болница

Се степале таткото и синот, сестрата ги двоела и на крај сите завршиле во болница

Јанева бараше од мене да се согласам Камчев, Мијалков и Јанакиески да одат во куќен притвор, вели Лиле Стафанова

Јанева бараше од мене да се согласам Камчев, Мијалков и Јанакиески да одат во куќен притвор, вели Лиле Стафанова