20 Јануари, 2021
0.0193

Поранешната еврокомесарка Вивијан Рединг го критикува исклучувањето на компаниите од изградбата на 5Г мрежи само врз основа на националноста

Објавено во: Свет 25 Ноември, 2020

Исклучувањето на компаниите врз основа на нивната националност е крајно дискриминирачко, вели поранешната еврокомесарка Вивијан Рединг. Изјавата е дадена во интервју за шведските медиуми за барањата наметнати од властите во таа земја во процесот на избор на добавувачи на опрема за идните 5G мрежи.

Минатиот месец Шведска забрани присуство на опрема од кинески добавувачи во идните 5G мрежи, одлука што беше оспорена на суд од Huawei. Како резултат на овие случувања, шведскиот орган за телекомуникации одлучи да ги одложи тендерите за 5G, што требаше да започнат на почетокот на оваа недела. „Одбивањето на компаниите врз основа на нивната националност е секогаш ризично и не е во согласност со европското дејствување.

„Се разбира, одговорноста на лидерите во секоја земја е да ја штитат безбедноста. Но, безбедноста еповеќеслоен елемент кој зависи многу од технологија. На крајот, операторите треба да бидат во можност да преземат одговорност “, рече Вивијан Рединг.

economica.net


Можеби ќе ве интересира

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда

ТРАМП И ПОСАКА СРЕЌА НА НОВАТА АДМИНИСТРАЦИЈА: Веднаш најави негово враќање

ТРАМП И ПОСАКА СРЕЌА НА НОВАТА АДМИНИСТРАЦИЈА: Веднаш најави негово враќање

Оваа моќна европска земја е најголем потрошувач на лекови, но граѓаните немаат голема доверба во вакцините

Оваа моќна европска земја е најголем потрошувач на лекови, но граѓаните немаат голема доверба во вакцините

(ВИДЕО) Путин неколкупати се нурна во ледена вода

(ВИДЕО) Путин неколкупати се нурна во ледена вода

Трамп ги укина забраните за патување, Бајден пак ќе ги носи

Трамп ги укина забраните за патување, Бајден пак ќе ги носи

Во Германија пронајден нов сој на коронавирусот: Заболени 35 пациенти во една клиника

Во Германија пронајден нов сој на коронавирусот: Заболени 35 пациенти во една клиника