26 Јануари, 2021
0.0256

Поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев: Попис во Македонија за да се види колку Бугари има

Објавено во: Македонија 30 Ноември, 2020

И поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, во својата анализа за 24 Часа за македонско-бугарските односи смета дека Македонија треба да се откаже од наследството и идеологијата на „комунистичкиот диктатор Тито“

„Големата драма на Владата на Република Северна Македонија не е Бугарија, туку прво - наследството и идеологијата на комунистичкиот диктатор Тито, поддржана од силно српско-руско влијание, и второ – идејата за „Голема Албанија“, која е фиксирана во сознанието на Албанците во Северна Македонија. Второто е навистина големиот проблем и тој може да биде решен само ако Република Северна Македонија и Република Албанија преговаарат и се присоединат во ЕУ заедно“, пишува Плевнелиев.

Како што вели тој, на овој план Албанија веќе превземала конкретни чекори - го осудила комунистичкиот режим, ги отворила архивите на тајните служби, ги сменила учебниците според неманипулирана историја за комунистичката диктатура, спровела попис и го гарантирала постоењето и правата на различни малцинства, вклучително и на бугарското. Во Македонија пак, тврди тој, Тито и Сталин се претставени како херои, архивите остануваат нечепнати исто како и учебниците,и дека во земјата не е спроведен попис и дека продолжува одрекувањето оти постојат граѓани со бугарско етничко потекло.

„Раководството во Скопје не треба да очекува дека Бугарија ќе се откаже од богатата историја под меѓународен пристисок. Не е добар план премиерот Заев да продолжува да настојува за македонско малцинство во Бугарија, бидејќи тоа никогаш не постоело. Во Скопје се загрижени дека Бугарија нема да го признае нивниот идентитет и јазик. Тоа не е вистина“, тврди поранешниот шеф на Бугарија.

Неговото мислење е дека длабоката разочараност во Бугаријја се должи на тоа што Договорот за добрососедство не ги дава очекуваните резултати, односно дека нема промена во учебниците, видлив е говорот на омраза кон граѓаните со бугарско потекло и останува наративот проектиран од времето на Тито дека тие се ‘татари, фашисти и окупатори'". 


Можеби ќе ве интересира

Вакцинацијата во државата ќе се спроведува во три фази

Вакцинацијата во државата ќе се спроведува во три фази

Има 21 починат и 444 нови заразени со коронавирусот

Има 21 починат и 444 нови заразени со коронавирусот

Милошоски бара оној кој извршил родово насилство врз жена да не може да биде пратеник, градоначалник, министер

Милошоски бара оној кој извршил родово насилство врз жена да не може да биде пратеник, градоначалник, министер

Македонија повторно се стресе

Македонија повторно се стресе

БЛАГОДАРАНОСТ ОД МАКАРСКА ДО КАВАДАРЦИ: Mитко Јанчев е горд што помогнале на пријателите во Хрватска

БЛАГОДАРАНОСТ ОД МАКАРСКА ДО КАВАДАРЦИ: Mитко Јанчев е горд што помогнале на пријателите во Хрватска

ДСЗИ констатира нерегистрирана гинеколошка ординација во домот на д-р Мухамед Асани и му ја забрани дејноста во ординацијата

ДСЗИ констатира нерегистрирана гинеколошка ординација во домот на д-р Мухамед Асани и му ја забрани дејноста во ординацијата

Ќе се попишуваат и бездомниците и оние без документи во Македонија

Ќе се попишуваат и бездомниците и оние без документи во Македонија

Можно е годинава да се забрани увоз на возила под Еуростандард 5, идејата за субвенции за замена на возила уште постои

Можно е годинава да се забрани увоз на возила под Еуростандард 5, идејата за субвенции за замена на возила уште постои

РФМ: Данило Брестовац повеќе не е селектор

РФМ: Данило Брестовац повеќе не е селектор