27 Јануари, 2022
0.0236

ПОРТОКАЛОВ СТАТУС: На Европа и се заканува нова вулканска ерупција од Исланд

Објавено во: Свет 19 Август, 2014

Постојат зголемени шанси да еруптира вулканот Бардарбунга на Исланд. Исландската влада вчера го промени статусот на вулканот кој се наоѓа под најголемиот глечер во „портокалов“ што значи дека ризикот од ерупција и облаци од пепел е зголемен. Станува збор за втор степен на ризик од вкупно пет. За сега не постојат знаци на ерупција, но не може да се исклучи дека сегашната активност нема да резултира со експлозивна субглацијална ерупција, која би довела до голема емисија на пепел. Бардарбунга лежи 700 метри под мраз и за пробие низ него ерупцијата треба да биде многу силна. Ерупцијата на исландскиот вулкан Ејафјалајокул во 2010 година влијаеше на повеќе од 10 милиони патници во авионскиот сообраќај и чинеше 1,7 милијарди долари. Ако сега дојде до нова ерупција, постојат неколку можни сценарија. Првата опција е ерупцијата да биде премногу слаба за да предизвика проблеми. На ова подрачје ерупција се случи и во 1996 година и таа не го проби мразот. Понатаму, би можела да го пробие мразот, но да предизвика мал облак на пепел кој ќе доведе до минимален прекин на авионскиот сообраќај. Една од опциите е да се повтори ерупција слична на онаа во Ејафјалајокул, што значи дека Европа би можела да се соочи со голем прекин во авионскиот сообраќај. И на крај, постои мала можност ерупцијата да биде исклучително силна, при што главен проблем не би бил прекинот на воздушниот сообраќај, туку огромното влијание врз климата и земјоделството во целата северна хемисфера.  

Можеби ќе ве интересира

Во најмалку 22 држави го има подвидот на омикрон

Во најмалку 22 држави го има подвидот на омикрон

Во светот е забележан најголем број на заразени со коронавирусот досега

Во светот е забележан најголем број на заразени со коронавирусот досега

НЕ МУ ТРАНСПЛАНТИРААТ СРЦЕ БИДЕЈЌИ НЕ СЕ ВАКЦИНИРАЛ ПРОТИВ КОВИД: Правила на болница во Бостон

НЕ МУ ТРАНСПЛАНТИРААТ СРЦЕ БИДЕЈЌИ НЕ СЕ ВАКЦИНИРАЛ ПРОТИВ КОВИД: Правила на болница во Бостон

ЦРВЕНО, БЕЛО ИЛИ ШАМПАЊСКО - еве кои вина и колку чаши неделно најмногу ве штитат од зараза со коронавирусот

ЦРВЕНО, БЕЛО ИЛИ ШАМПАЊСКО - еве кои вина и колку чаши неделно најмногу ве штитат од зараза со коронавирусот

ЦРНИ КОРОНА РЕКОРДИ ВО ЕВРОПА: Омикрон напаѓа се повеќе деца во една соседна земја

ЦРНИ КОРОНА РЕКОРДИ ВО ЕВРОПА: Омикрон напаѓа се повеќе деца во една соседна земја

ОБЈАВЕНА НОВА ГОЛЕМА СТУДИЈА ЗА ОМИКРОНОТ И ХОСПИТАЛИЗАЦИИТЕ - ова е една добра вест

ОБЈАВЕНА НОВА ГОЛЕМА СТУДИЈА ЗА ОМИКРОНОТ И ХОСПИТАЛИЗАЦИИТЕ - ова е една добра вест

Омикрон останува на пластични површини околу 193,5 часа

Омикрон останува на пластични површини околу 193,5 часа

(ВИДЕО) КИЕВ „ГОРИ“: Демонстрантите се степаа со полицијата

(ВИДЕО) КИЕВ „ГОРИ“: Демонстрантите се степаа со полицијата

Европски држави најавија финансиска помош за Украина за да биде отпорна на руската агресија

Европски држави најавија финансиска помош за Украина за да биде отпорна на руската агресија