15 Април, 2024
0.2295

„Пошо токму промената на Уставот е клучна за масовната иселеност во Западна Македонија“ - еве што кажа Мојсоска од Левица

Објавено во: Македонија 22 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Со приближувањето на изборите, се заострува изборната реторика меѓу политичките активисти, но и функционерите. 

По најавите на Арбен Таравари кој ќе ја трча претседателката „трка“, дека клучно е внесувањето на Бугарите во Уставто, но и отстранувањето на 20 те проценти за албанскиот јазик, со контрааргументи се јави претставничката на „Левица“, Јована Мојсоска. 

Таа укажа дека политичарите и понатаму најголем акцент ставаат на услови кои очигледно не го спречуваат егзодусот, или поточно масовното иселување од земјава. 

Еве што напиша Мојсоска на Фејсбук: 

Таравари најави дека двете главни точки на неговата програма за Претседател ќе се:

1. Внесување на Бугарите и другите малцинства во Уставот

2. Отстранување на 20-те проценти што го дефинираат албанскиот јазик

Пошо токму промената на Уставот е клучна за масовната иселеност во Западна Македонија (само Струга од пописот во 2002 година има изгубено 20% од своето население и тоа се нашите најдобри умови во кои државата инвестирала!). Дури и трагикомично е кога пратениците од ДУИ кажуваат како Албанците живееле мачно пред 2001 година.

Па, токму после 2001 година и Рамковниот договор масовен егзодус се случи во Западна Македонија! И тоа не е поради Уставот (што го сведоа на тоалетна хартија), туку поради ваквите партии кои додека ја еродираат државата со корупција, партизација и криминал - беседат за некаква европска иднина.

Ниту една тн партија на Албанците НИТУ ЕДНАШ не се солидаризира со националните прашања на Македонците, ама затоа први се да клеветат за некаков фамозен македонски национализам?!

Едно е јасно, дека Санстефанска Бугарија и Голема Албанија одат рака под рака (како во времето на Втора светска војна) и ниту една партија - освен Левица - не собра храброст јавно да застане против ваквиот експлицитен необализам и неоврховизам!

 
Фото: Принтскрин/Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

ПРОБЛЕМ Е НАПАДОТ ВО БАЊСКА: Oсмани ќе побара Македонија да излезе од Отворен Балкан

ПРОБЛЕМ Е НАПАДОТ ВО БАЊСКА: Oсмани ќе побара Македонија да излезе од Отворен Балкан

МЗ: Се осовременува календарот за имунизација со деветвалентна вакцина против ХПВ, вакцината ќе биде достапна и за момчињата

МЗ: Се осовременува календарот за имунизација со деветвалентна вакцина против ХПВ, вакцината ќе биде достапна и за момчињата

ЗАСЕГА ЕДЕН МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИН ПОБАРАЛ ЕВАКУАЦИЈА ОД ИЗРАЕЛ - Бујар Османи апелира сите наши граѓани таму да остават свои броеви до МНР

ЗАСЕГА ЕДЕН МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИН ПОБАРАЛ ЕВАКУАЦИЈА ОД ИЗРАЕЛ - Бујар Османи апелира сите наши граѓани таму да остават свои броеви до МНР

„ДОБИВАЛЕ СОЦИЈАЛНА ПОМОШ ИАКО НЕ ТРЕБАЛО“: министерот вели дека државата е оштетена за над 2,5 милиони евра

„ДОБИВАЛЕ СОЦИЈАЛНА ПОМОШ ИАКО НЕ ТРЕБАЛО“: министерот вели дека државата е оштетена за над 2,5 милиони евра

ПО ГОЛЕМАТА АКЦИЈА ВО ИДРИЗОВО: Уапсени 17 припадници на затворската полиција

ПО ГОЛЕМАТА АКЦИЈА ВО ИДРИЗОВО: Уапсени 17 припадници на затворската полиција

„ЛЕКУВАЊЕТО СИ ГО ПЛАЌАМЕ ПРИВАТНО“: Специјализантите стапија во штрајк, бараат повисоки плати, но и здравствено осигурување

„ЛЕКУВАЊЕТО СИ ГО ПЛАЌАМЕ ПРИВАТНО“: Специјализантите стапија во штрајк, бараат повисоки плати, но и здравствено осигурување

„МОРА ДА ГИ СИМНЕМЕ ОД РАКОВОДНИ ПОЗИЦИИ СИТЕ НЕУКИ, НЕИСКУСНИ КОИ ДОШЛЕ ДА РАКОВОДАТ КАКО НАГРАДА ЗА ЛЕПЕЊЕ ПЛАКАТИ“: Најчевска вели СДСМ-ДУИ-ДПМНЕ се плашат од знаење

„МОРА ДА ГИ СИМНЕМЕ ОД РАКОВОДНИ ПОЗИЦИИ СИТЕ НЕУКИ, НЕИСКУСНИ КОИ ДОШЛЕ ДА РАКОВОДАТ КАКО НАГРАДА ЗА ЛЕПЕЊЕ ПЛАКАТИ“: Најчевска вели СДСМ-ДУИ-ДПМНЕ се плашат од знаење

СКОПЈЕ Е НАЈНЕБЕЗБЕДЕН ГРАД НА БАЛКАНОТ: Македонската метропола е на првото место по небезбедност

СКОПЈЕ Е НАЈНЕБЕЗБЕДЕН ГРАД НА БАЛКАНОТ: Македонската метропола е на првото место по небезбедност

ОСМАНИ ОБЛЕКУВА ЧЕВЛИ, ПЕНДАРОВСКИ ИГРА ОРО, МИЦКОСКИ ДРЖИ „ЛАЈФ“ ГОВОРИ: Политичарите станаа тиктокери, дали се снаоѓаат добро?

ОСМАНИ ОБЛЕКУВА ЧЕВЛИ, ПЕНДАРОВСКИ ИГРА ОРО, МИЦКОСКИ ДРЖИ „ЛАЈФ“ ГОВОРИ: Политичарите станаа тиктокери, дали се снаоѓаат добро?