20 Февруари, 2020
0.0167

ПОСКАПО ОВОШЈЕ И ЗЕЛЕНЧУК, ПОЕВТИНО МЕСО: Поскапе животот во Македонија

Објавено во: Економија 14 Февруари, 2020

Поскапе животот во Македонија. 

Дел од намирниците се поевтини, но голем дел се поскапи во однос на претходно. 

Зголемени се трошоците за животот и цените на мало, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. 

Во јануари годинава се зголемени за 0,1 отсто во однос на претходниот месец, а во споредба со јануари лани имаат пораст од 0,6 проценти.

Пад на трошоците на животот, има кај месото за 0,8 отсто, виното за 0,3 и жестоките пијалаци за 0,2 отсто.

Пораст на трошоците на животот во јануари во споредба со претходниот месец е евидентиран  кај свежиот и разладениот зеленчук, освен компирот и другите коренести плодови за 1,7 отсто, свежото и разладеното овошје за 1,0, прехранбените производи, неспоменати на друго место за 0,6, млекото, сирењето и урдата за 0,3, лебот и житата, шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи, пивото за 0,2 отсто.

Можеби ќе ве интересира

ДЕВЕДЕСЕТ И ОСУМ ГОДИНИ: Стопанска комора на Македонија доделени награди и признанија

ДЕВЕДЕСЕТ И ОСУМ ГОДИНИ: Стопанска комора на Македонија доделени награди и признанија

РАСТАТ ПЛАТИТЕ: Хрватите просечно заработуваат по 880 евра

РАСТАТ ПЛАТИТЕ: Хрватите просечно заработуваат по 880 евра

МОЈДДВ: Колку пари се вратени назад кај граѓаните?

МОЈДДВ: Колку пари се вратени назад кај граѓаните?

ОДЛОЖУВААТ: Компанијата Фолксваген уште не ја отвори фабриката близу Измир

ОДЛОЖУВААТ: Компанијата Фолксваген уште не ја отвори фабриката близу Измир

По платите, пораснаа и пензиите во Словенија

По платите, пораснаа и пензиите во Словенија

Спасовски: Со заеднички економски стратегии ги зголемивме инвестициите и отворивме нови работни места

Спасовски: Со заеднички економски стратегии ги зголемивме инвестициите и отворивме нови работни места

ЗБОГАТЕНА „ЦРНАТА ЛИСТА“ ДАНОЧНИ РАЕВИ: Ова се новите додадени земји

ЗБОГАТЕНА „ЦРНАТА ЛИСТА“ ДАНОЧНИ РАЕВИ: Ова се новите додадени земји

НЕМА ВЕЌЕ ЛЕСНО ИСКЛУЧУВАЊЕ ОД ПАРНО - кој сака да се приклучи, може веднаш

НЕМА ВЕЌЕ ЛЕСНО ИСКЛУЧУВАЊЕ ОД ПАРНО - кој сака да се приклучи, може веднаш

Локални ланци маркети им „јадат“ дел од профитот на големите малопродажни трговски ланци

Локални ланци маркети им „јадат“ дел од профитот на големите малопродажни трговски ланци