15 Април, 2021
0.0220

ПОСКАПУВАЊЕ: Вакви цени на храната во светот немало 6 и пол години

Објавено во: Економија 04 Март, 2021

Во светот храната поскапува. Во јануари, поскапеле и млекото и млечните производи и житарките за 1,7 односно 1,2 проценти, на месечно ниво.

Цените на храната се на највисоко ниво во последните шест и пол години.  Тие во февруари се зголемија деветти месец по ред, достигнувајќи го највисокото ниво од јули 2014 година. Зголемувањето се случи поради поскапувањето на шеќерот и растителните масла, информираше денеска Агенцијата за храна на Обединетите нации (ФАО).

Цените на шеќерот пораснале поради загриженоста за снабдувањето, предизвикано од падот на производството во водечките земји произведувачи во сезоната 2020/2021 и поради силната побарувачка од Азија. Индексот на цени на растителното масло достигна највисоко ниво од април 2012 година, а тоа се случи поради растот на цените на палминото масло поради ниските залихи во земјите кои се големи извозници. Можно е во светот поради пандемијата да се јави и недостиг од храна, поради што глад им се заканува на жителите во повеќе земји. 

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

МАРТИН АНГЕЛОВСКИ ОД ТУК: Од понеделник излегуваме на протести, остануваме се додека не се прифатат нашите барања

МАРТИН АНГЕЛОВСКИ ОД ТУК: Од понеделник излегуваме на протести, остануваме се додека не се прифатат нашите барања

Туристичко-угостителската комора „фрлена на колена“: Како ќе се надминуваат штетите предивикани од Ковид19

Туристичко-угостителската комора „фрлена на колена“: Како ќе се надминуваат штетите предивикани од Ковид19

Владата повторно инјектира милионски суми во државната компанија НЕР

Владата повторно инјектира милионски суми во државната компанија НЕР

Кој македонски производител на зејтин продава 50.000 акции? Цената е багателна!

Кој македонски производител на зејтин продава 50.000 акции? Цената е багателна!

ФИРМИТЕ СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЖАЛАТ НА ДРЖАВНИТЕ ОГЛАСИ - лани имало над 1.000 жалби до Комисијата за јавните набавки

ФИРМИТЕ СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЖАЛАТ НА ДРЖАВНИТЕ ОГЛАСИ - лани имало над 1.000 жалби до Комисијата за јавните набавки

Каков е всушност проектот „Гранд“ спроти Холидеј Ин: Највисоката кула ќе има 22 ката, а зеленило од над 6.000 квадрати

Каков е всушност проектот „Гранд“ спроти Холидеј Ин: Највисоката кула ќе има 22 ката, а зеленило од над 6.000 квадрати

Генерали Инвестментс: Инвеститорите со долгорочни цели на заштеда потребно е да истраат

Генерали Инвестментс: Инвеститорите со долгорочни цели на заштеда потребно е да истраат

Објавен летниот распоред: Повторно директна авионска линија помеѓу Малта и Македонија по пауза од една година

Објавен летниот распоред: Повторно директна авионска линија помеѓу Малта и Македонија по пауза од една година

Валалница во Србија им дава бонус на работниците ако се вакцинираат

Валалница во Србија им дава бонус на работниците ако се вакцинираат