21 Септември, 2021
0.0214

Последниот претседател на Претседателството на СФРЈ, Борислав Јовиќ на 93 години почина од корона

Објавено во: Балкан 13 Септември, 2021

Српскиот политичар и последен претседател на Претседателството на СФРЈ, Борислав Јовиќ (93), кој воедно беше и сојузник на Слободан Милошевиќ почина денеска во Белград како последица на коронавирусот, објавија белградските медиуми.

Јовиќ кој беше и висок функционер во Социјалистичката партија на Србија почина во Военомедицинскиот центар Карабурм каде беше хоспитализиран со воспаление на белите дробови предизвикано од коронавирусот. Беше водач на Социјалистичката партија на Србија – го замени Милошевиќ На 15 март 1991 година Јовиќ поднесе оставка откако Претседателството на СФРЈ, како Врховна команда на вооружените сили не го одобри предлогот на Штабот за воведување вонредна состојба во земјата, но српското Народно Собрание не ја прифати неговата оставка. Оттогаш Јовиќ беше лидер на Социјалистичката партија на Србија од 24 мај 1991 до 24 октомври 1992 година, на местото на Слободан Милошевиќ кој повеќе не можеше да го стори тоа поради уставните ограничувања, откако стана шеф на државата. Кога Милошевиќ се врати на чело на партијата, Јовиќ стана потпретседател на СПС и остана на функцијата до ноември 1995 година.

Можеби ќе ве интересира

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

Да се смират тензиите, повика амбасадата на САД, а Вучиќ вели дека ова е еден од најтешките денови

Да се смират тензиите, повика амбасадата на САД, а Вучиќ вели дека ова е еден од најтешките денови

Вучиќ понудил решение за табличките, но Косовците не прифаќаат

Вучиќ понудил решение за табличките, но Косовците не прифаќаат

ВАЖНО ЗА ДАРИТЕЛИТЕ НА КРВ: Бесмислица е дека оние што се вакцинирани не смеат да даруваат, само после Астразенека и Спутник треба да се почека две недели

ВАЖНО ЗА ДАРИТЕЛИТЕ НА КРВ: Бесмислица е дека оние што се вакцинирани не смеат да даруваат, само после Астразенека и Спутник треба да се почека две недели

ХРВАТСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ НОВОСЕЛ: Четвртиот бран е во подем, искуството од Израел покажува дека против ковуд ќе се вакцинираме сезонски

ХРВАТСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ НОВОСЕЛ: Четвртиот бран е во подем, искуството од Израел покажува дека против ковуд ќе се вакцинираме сезонски

НА МАСА САМО ЕДНА ТЕМА - КОСОВО И МЕТОХИЈА: Вучиќ закажа итна седница на Советот за национална безбедност

НА МАСА САМО ЕДНА ТЕМА - КОСОВО И МЕТОХИЈА: Вучиќ закажа итна седница на Советот за национална безбедност

Радуловиќ: Не е јасно кон каде води иницијативата „Отворен Балкан“ на Рама и Вучиќ

Радуловиќ: Не е јасно кон каде води иницијативата „Отворен Балкан“ на Рама и Вучиќ

„ДОДИРНИ МИ КОЛЕНА“ Е САМО ЕДЕН НЕЈЗИН ХИТ: Марина Туцаковиќ заминува во вечноста како легенда

„ДОДИРНИ МИ КОЛЕНА“ Е САМО ЕДЕН НЕЈЗИН ХИТ: Марина Туцаковиќ заминува во вечноста како легенда