21 Февруари, 2019
0.2460
    ALK 8440.21    0.49%     BESK 9300    3.32%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.51    0.53%     MKSD 194    -3%     MPT 51516.28    0.27%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2620.28    8.61%     STB 1255.41    0.22%     STIL 127.83    1.86%     TEH 80    -20%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.95    0%     UNI 2285.84    2.07%

ПОСТАВЕН УЛТИМАТУМ НА ЦИПРАС: Проширено мнозинство за договорот со Скопје или владата ќе падне!

Објавено во: Балкан 22 Јуни, 2018

Партијата Независни Грциј, коалициониот партнер на партијата Сириза не отстапува од барања спогодбата со Скопје за промена на името на Македонија во грчкиот парлемант да ја ратификува проширено мнозинство од 180 пратеници, од вкупно 300 колку што ги има, наместо просто мнозинство од 151 пратеник.

Заменик министерот за сообраќај и врски на Грција Никос Мавраганис, член на Независни Грци , изјавил дека без 180 пратенички гласови „за“ таа партија ќе се повлече од власта и Владата на Ципрас ќе падне.

Мавраганис ги изнел тврдењата дека „потпис на Коѕијас на еден нацрт договор нема никаква правна вреднст“.

„Прво правната вредност на овој потпис е минимална на дури и ја нема. Второ, ваќно е дали парламентот ќе го ратификува. Трето, баравме 180 пратеници. Ако не дојдеме до 180, владата ќе падне. Ние ќе се поблече од владата“, рекол Мавраганис.

Тој смета дека, ако главната опшозициска партија Нова демократија не сака да се изјасни во парламентот за договорот со Скопје, на Грција и претстојат нови избори.

Можеби ќе ве интересира

Се породи партнерката на српската премиерка, Србија не признава истополови бракови

Се породи партнерката на српската премиерка, Србија не признава истополови бракови

Симнат пратеничкиот имунитет на Барбарусис, кој повика Ципрас да биде уапсен поради Преспанскиот договор

Симнат пратеничкиот имунитет на Барбарусис, кој повика Ципрас да биде уапсен поради Преспанскиот договор

Семејството со години лажело дека контактира со Јасмина, додека нејзиното тело било во замрзнувач-два мотиви за свирепото убиство?

Семејството со години лажело дека контактира со Јасмина, додека нејзиното тело било во замрзнувач-два мотиви за свирепото убиство?

Маж се разнесе со бомба во Србија

Маж се разнесе со бомба во Србија

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет