18 Јули, 2018
0.5793
    ALK 8022.86    0.07%     GRNT 805    -1.97%     KMB 5100.28    0.85%     MPT 43389.66    0.94%     OKTA 4301    -0.83%     RMDEN09 98    2.22%     RMDEN16 95    0%     RMDEN17 95.95    0.05%     STIL 129.42    1.91%     TIKV 157    2.61%     TKVS 4650    0%     TNB 13700    -2.14%     TPLF 1089    9.98%     TTK 992.73    1.11%     UNI 2400    1.95%     ZILU 250    5.49%

ПОСТАВЕН УЛТИМАТУМ НА ЦИПРАС: Проширено мнозинство за договорот со Скопје или владата ќе падне!

Објавено во: Балкан 22 Јуни, 2018

Партијата Независни Грциј, коалициониот партнер на партијата Сириза не отстапува од барања спогодбата со Скопје за промена на името на Македонија во грчкиот парлемант да ја ратификува проширено мнозинство од 180 пратеници, од вкупно 300 колку што ги има, наместо просто мнозинство од 151 пратеник.

Заменик министерот за сообраќај и врски на Грција Никос Мавраганис, член на Независни Грци , изјавил дека без 180 пратенички гласови „за“ таа партија ќе се повлече од власта и Владата на Ципрас ќе падне.

Мавраганис ги изнел тврдењата дека „потпис на Коѕијас на еден нацрт договор нема никаква правна вреднст“.

„Прво правната вредност на овој потпис е минимална на дури и ја нема. Второ, ваќно е дали парламентот ќе го ратификува. Трето, баравме 180 пратеници. Ако не дојдеме до 180, владата ќе падне. Ние ќе се поблече од владата“, рекол Мавраганис.

Тој смета дека, ако главната опшозициска партија Нова демократија не сака да се изјасни во парламентот за договорот со Скопје, на Грција и претстојат нови избори.

Можеби ќе ве интересира

Што ќе се случи со грчките компании кои го имаат терминот „Македонија“?

Што ќе се случи со грчките компании кои го имаат терминот „Македонија“?

ГРЧКО МНР: Изјавите на Захарова се карактеристичен пример на непочитување на трета земја

ГРЧКО МНР: Изјавите на Захарова се карактеристичен пример на непочитување на трета земја

Се стресоа три држави во регионот

Се стресоа три држави во регионот

Мицотaкис се буни: На Скопјаните им дадоа НАТО пасош

Мицотaкис се буни: На Скопјаните им дадоа НАТО пасош

(ВИДЕО) Турчин на „Сакам да бидам Милионер“ доби прашање кое е новото име на Македонија

(ВИДЕО) Турчин на „Сакам да бидам Милионер“ доби прашање кое е новото име на Македонија

(ВИДЕО) Славеше за успехот на Хрватите и пукаше со зоља

(ВИДЕО) Славеше за успехот на Хрватите и пукаше со зоља

Ја прегазил сопругата бидејќи не го пуштала да оди на прославата во Загреб

Ја прегазил сопругата бидејќи не го пуштала да оди на прославата во Загреб

Колинда исмеана во дел од странските медиуми - ја нарекоа Алкохолинда

Колинда исмеана во дел од странските медиуми - ја нарекоа Алкохолинда

СИЛНО СЕ СТРЕСЕ ТИРАНА: Повеќе потреси регистрирани во Албанија

СИЛНО СЕ СТРЕСЕ ТИРАНА: Повеќе потреси регистрирани во Албанија