19 Август, 2018
0.5659
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Потпишан договор за државна поддршка со групацијата ВИК – почетна инвестиција од 6 милиони евра и 60 нови работни места

Објавено во: Македонија 19 Февруари, 2018

Во Владата на Република Македонија денеска е потпишан договор за државна помош со германската компанија ВИКГруп, која во ТИРЗ-Прилеп гради фабрика за производство на мали електрични уреди наменети за домаќинствата.

Договорот во име на Владата го потпиша министерката без ресор задолжена за странски инвестицииЗорица Апостолска, а во име на инвеститорот, сопственикот на групацијата ВИК, Христоф Дерн и директорот на ВИК Македонија Хелмут Румлер.

Заменик на претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, истaкна дека станува збор за договор со кој, во согласност со Законот за ТИРЗ, се овозможуваат даночни и царински олеснувања за компанија и дека бизнис планот на компанијата соодвествува со критериумите и мерките определени во Планот за економски раст. Со тоа компанијата ќе има можност да користи државна поддршка по Планот за економски раст со што се отвораат можности за дополнителни инвестиции и нејзин развој.

„Со тоа што компании од високо развиените западни земји доаѓааат во Македонија се покажува посветеноста на Владата кон привлекување на нови инвеститори, на кои сме подготвени да им излеземе во пресрет. Особено сум задоволен што компанијата покажува подготвеност да соработува со македонското стопанство ишто веќе се во потрага на добавувачи од  Република Македонија. Владата ќе остане посветена на овозможување на добри услови за работа на компаниите и за таа цела веќе е распишан тендер за изградба на приклучен пат кон зоната во Прилеп“, подвлече вицепремиерот Анѓушев.


Министерката задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, информираше дека станува збор за почетна инвестиција од 6 милиони евра и 60 нови работни места, со план во наредните пет години инвестицијата да достигне вредност од околу 12 милиони евра и вкупно илјада нови работни места.

„Оваа инвестиција ќе придонесе за севкупниот економски раст во Република Македонија, со посебен инпут во локалниот економски просперитет на градот Прилеп и неговата околината. Компанијата со своето работење ќе овозможи намалување на невработеноста во овој регион, ќе обезбеди вложување во човечкиот капитал преку обуки и трансфер на знаење, што ќе резултира со зголемување на квалитетот на работната сила. Потенцијалите се отворени и за поттикнување на развојот на домашните компании преку воспоставување на деловна соработка со домашни добавувачи“, додаде министерката Апостолска.

Сопственикот на ВИК Христоф Дерн го изрази задоволството од соработката со Владата и другите институции со кои се во контакт и потенцираше дека плановите на Владата за поддршка на стопанството се во согласност со стратешките приоритети на компанијата.

„Ја поздравуваме економската програма на Владата за поддршка на стопанството, која е во согласност со стратешкиот приоритет на ВИК да се развива локалниот пазар. Од клучно значење за нашиот успех ќе биде локално да се снабдуваме со производи и работна сила, за да придонесеме за развојот на економијата на Република Македонија“, потенцираше Дерн.

Компанијата ВИК најави дека како општествено одговорна компанија, дел од производството ќе функционира на енергија од соларни извори, со што ќе дадат придонес кон заштитата на животната средина.

Можеби ќе ве интересира

Разрешени над 15 потсекретари: Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Разрешени над 15 потсекретари: Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Италијанец со комбе удри две годишно дете во Куманово

Италијанец со комбе удри две годишно дете во Куманово

Шекеринска: Лага е дека на Криволак се користи осиромашен ураниум

Шекеринска: Лага е дека на Криволак се користи осиромашен ураниум

Кога просветните работници ќе ја добијат платата за јули?

Кога просветните работници ќе ја добијат платата за јули?

(ГАЛЕРИЈА) Отворен ден за граѓаните на Воениот стадион во Градскиот парк по повод Денот на АРМ

(ГАЛЕРИЈА) Отворен ден за граѓаните на Воениот стадион во Градскиот парк по повод Денот на АРМ

СЕ СУДРИЛЕ ВО ВОЗДУХ: Еве ги деталите за загинатите параглајдеристи кај Крушево

СЕ СУДРИЛЕ ВО ВОЗДУХ: Еве ги деталите за загинатите параглајдеристи кај Крушево

Заев до АРМ: На вашите униформи е највредниот орден - поканата за НАТО

Заев до АРМ: На вашите униформи е највредниот орден - поканата за НАТО

Како загинаа двајцата параглајдеристи во познатото Крушево?

Како загинаа двајцата параглајдеристи во познатото Крушево?

Муареми: Македонија има функционери кои се вплеткани во криминални случаи и го „цицале“ буџетот

Муареми: Македонија има функционери кои се вплеткани во криминални случаи и го „цицале“ буџетот