16 Јануари, 2021
0.0170

ПОТРЕСНА ИСПОВЕД НА ЛЕКАР - како изгледа една ноќ дежурство на интензивна нега во битката со короната

Објавено во: Балкан 23 Ноември, 2020

Порталот на Нова.рс пренесува за своите читатели сведочење на еден искусен анестезиолог од неговата синоќешн должност во една во болниците во Србија. 

Како што наведуваат, сведочењето е преземено од веб страницата на Извршниот одбор на Здружението на лекари на Обединети против ковид.

„Се надевам дека ќе ми ја простите слободата да ја споделам со вас мојата беспомошност и фрустрација на дежурен лекар во Ковид интензивното одделение во Краљево. Имено, во текот на ноќта ни откажа еден од кинеските респиратори, од сите режими работеше само BIPAP, а додека успеавме некако да го ставиме во функција, мораше да ја префрлиме маската од еден на друг пациент, целосно партизански потег, само за да добиеме задоволителна сатурација. 

Да напоменам дека од 6.11, кога влеговме во ковид системот, друг кинески респиратор не работи, т.е. му работи само доводот на кислород.

Во одделот за интензивна нега имаме осум пациенти и две простории што ги водиме како одделенија за полуинтензивна нега, со по три пациенти. Централното снабдување со кислород не работи во една од овие простории. 

Од интензивнот одделение, од 6 ноември досега испративме двајца пациенти на одделение. Но, таму состојбата им се влошува и веројатно повторно ќе дојдат кај нас. Инаку, во тоа одделение им две медицински сестри за над 50 пациенти, и притоа едната од нив не е од одделот од каде би ги донелае потребните знаења и вештини за работа со такви пациенти.

Испративме четворица пациенти во Ниш, за еден знам дека починал. 

Инаку, во Краљево ноќеска имаше два смртни случаи, еден на одделение, и еден на интензивна нега. 

Податоците сè уште се менуваат. На одделот за интензивна нега има двајца пациенти на кои воопшто не им бил направен тест, а на едниот тестот му е „во обработка“.

И ми се чини дека најобесхрабрувачки од се беше што утрово во 5 часот еден пациент започна да искашлува парчиња од белите дробови. Не можам да замислам што не чека за 15 дена… Простете ми ...“, напишал дежурниот анестезиолог од ковд центарот во Краљево.

извор Нова.рс

Можеби ќе ве интересира

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом

ДА НЕ СЕ ВЕРУВА НА ГУГЛ ЛЕКАРИ И ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: И кинеската вакцина е квалитетна со голема ефикасност на заштита, рече Џерлек

ДА НЕ СЕ ВЕРУВА НА ГУГЛ ЛЕКАРИ И ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: И кинеската вакцина е квалитетна со голема ефикасност на заштита, рече Џерлек

ПЦР тест за 35 евра на приштинскиот аеродром, резултатите готови за два часа

ПЦР тест за 35 евра на приштинскиот аеродром, резултатите готови за два часа

СУШАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Најголемиот европски град 45 дена ќе остане без вода

СУШАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Најголемиот европски град 45 дена ќе остане без вода

ОДЛОЖЕНИ ИЗБОРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Радев повика на промена на процедурите за гласање

ОДЛОЖЕНИ ИЗБОРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Радев повика на промена на процедурите за гласање