17 Август, 2022
0.0285

Повеќе од гол – Mozzart за головите на ракометарите веќе издвои 125.000 денари во хуманитарниот фонд!

Објавено во: Мои пари 14 Јануари, 2022

Добивај вести на Viber

Македонската репрезентација сепак на Европското ракометно првенство во Унгарија извојува победа, но со хуманост! Со асистенција на компанијата Mozzart  за 25 голови на првиот натпревар против Словенците издвоени се 125.000 денари за добротворни цели.

Имено, регионалниот лидер во приредување игри на среќа за секој гол на репрезентацијата на првенството на Стариот континент ќе донира по 5.000 денари. Од компанијата Mozzart се надеваат дека ова ќе биде дополнителен поттик за нашите ракометари на натпреварите од тешката група А против Данска и Црна Гора.

“Задачата што ја чека екипата на Кирил Лазаров не е лесна и затоа е многу важно на момците да им дадеме ветер во грб.Со оваа традиционална акција секогаш се трудиме да го извлечеме најдоброто од спортистите, но и да помогнеме таму каде што е потребна помош.” - наведоа од менаџментот на компанијата Mozzart.

Со ракометарите во наредните денови ќе биде целата држава, кои играат во многу тешка група.

Филип Кузмановски, еден од најдобрите стрелци на нашата репрезентација, кој постигна пет гола на овој натпревар, испрати порака за поддршка пред заминувањето во Унгарија:

“Мило ми е што сум вклучен во овој хуманитарен настан на Mozzart. Пред една година имавме успешна донација, а средствата завршија за лекување на малиот Михаил од Тетово. Сакам да им се заблагодарам на Mozzart што ме избра да учествувам во оваа хуманитарна акција. Јас и моите колеги, како и на секој меч досега за Македонија, така и на Европското првенство, ќе го дадеме максимумот за што подобар резултат и повеќе голови, а со тоа и износот на донацијата ќе биде поголем.” - изјави одличниот лев бек Кузмановски.

Следниот натпревар Македонија го игра на 15 јануари против селекцијата на Црна Гора (18.00 часот).

ПР објава

Можеби ќе ве интересира

Пошумуваме заедно за позелено утре: „ДМ дрогерие маркт“ по повод 10 години успешно работење започнуваат проект за поздрава животна средина

Пошумуваме заедно за позелено утре: „ДМ дрогерие маркт“ по повод 10 години успешно работење започнуваат проект за поздрава животна средина

M6 Едукативен центар - официјален партнер на Адижес Институтот

M6 Едукативен центар - официјален партнер на Адижес Институтот

Финални Намалувања и најубавото лето досега со Fashion group

Финални Намалувања и најубавото лето досега со Fashion group

Сенилна макуларна дегенерација - како навреме да се спречи?

Сенилна макуларна дегенерација - како навреме да се спречи?

Гроздобер 2022: „Тиквеш“ и годинава договори откуп на најголеми количини грозје, по највисоки цени

Гроздобер 2022: „Тиквеш“ и годинава договори откуп на најголеми количини грозје, по највисоки цени

Ист Гејт Мол му посакува добредојде на H&M, големо отворање на 18-ти август 2022

Ист Гејт Мол му посакува добредојде на H&M, големо отворање на 18-ти август 2022

На 28-миот Сараево Филм Фестивал наградени серии на Телеком Србија

На 28-миот Сараево Филм Фестивал наградени серии на Телеком Србија

Живко Мукаетов лично ја дочека кадетската репрезентација по успехот во Рига

Живко Мукаетов лично ја дочека кадетската репрезентација по успехот во Рига

Во Маврово во организација на Халкбанк, на 8 септември повторно ќе се одржи велосипедската трка Halk Velo Green

Во Маврово во организација на Халкбанк, на 8 септември повторно ќе се одржи велосипедската трка Halk Velo Green