13 Август, 2020
0.0381

Повеќето балкански земји го бојкотираат нобеловецот Хандке кој негирал воени злосторства

Објавено во: Балкан 10 Декември, 2019

Повеќе балкански земји ќе  го бојкотираат доделувањето на Нобеловата награда за литература на контроверзниот австриски писател Петер Хандке.

Македонија се солидаризира со  земјите од регионот. 

Петер Хендке од дел од европските политичари е обвинет дека бил близок со Слободан Милошевиќ и дека го минимизирал или негирал злосторствата против човештвото во Босна и Херцеговина. 

Приштинските медиуми објавија денеска дека и „високи претставници на шведската Академија“ ќе ја бојкотираат церемонијата.

Хендке изјави дека не се чувствува виновен за обвинувањата. 

Хрватска и БиХ, Албанија и Косово го бојкотираат доделувањето на Нобеловата награда.

Викендов против изборот на Хандке за Нобелов лауреат протестираше и Министерството за одбрана на Турција. Претходно се слушнаа и жестоки реакции од страна на организацијата „Мајки од Сребреница“. 

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува задолжителен ПЦР тест и 14-дневен карантин за странците?

Србија воведува задолжителен ПЦР тест и 14-дневен карантин за странците?

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција