16 Јануари, 2021
0.0191

Повеќето Бугари не сакаат да примат вакцина против Ковид-19

Објавено во: Балкан 24 Ноември, 2020

На прашањето дали луѓето би дозволиле да бидат вакцинирани кога дозите против Ковид 19 ќе бидат достапни - 26 проценти од Бугарите реагирале позитивно, а 45 отсто не го делат ова мислење, додека останатиот дел се уште се двоуми.

Ова го покажува истражувањето на социолошката агенција „Тренд“, спроведено меѓу 1001 испитаници во периодот од 2 до 10 ноември, на барање на весникот „24 часа“.

Од анкетираните, 30 отсто веруваат дека мерките против ширењето на КОВИД-19 мора да бидат построги. Сличен процент беше објавен и во април вво истражувањето на првиот бран од коронавирусот.. Во мај сепак, само 11 отсто посакувале поостри мерки што се должи најмногу на излегувањето на државата од вонредната состојба. Демографските индикатори покажуваат дека со возраста се зголемува процентот на луѓе кои сметаат дека мерките треба да бидат построги. Впечаток

Дури 82 отсто е учеството на Бугарите кои укажуваат дека практикуваат физичко растојание, а 79% од испитаниците избегнуваат собири со многу луѓе.  37% од луѓето пијат витамини и слични додатоци за имунитет.  Постои зголемување на поддршката за задолжително носење на маските - 76% во ноември во споредба со 64% ​​во април. 

Минатата недела беше објавен резултатот од истражувањето спроведено од Valicon за телевизијата РТЛ на примерок од 523 испитаници во Хрватска. Според истражувањето, само 13 проценти од испитаниците експлицитно рекле дека ќе бидат вакцинирани против коронавирус, а 30 проценти рекле дека „веројатно“ би го сториле тоа. Од друга страна, 21 процент од анкетираните рекле дека „сигурно нема“ и 36 проценти рекле дека „многу веројатно“ нема да се вакцинираат.

И во Хрватска, која порача околу 4,6 милиони дози на вакцина, потенцијален проблем е отпорот поттикнат од сомнежите на граѓаните и стравувањата од новата вакцина


Можеби ќе ве интересира

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом

ДА НЕ СЕ ВЕРУВА НА ГУГЛ ЛЕКАРИ И ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: И кинеската вакцина е квалитетна со голема ефикасност на заштита, рече Џерлек

ДА НЕ СЕ ВЕРУВА НА ГУГЛ ЛЕКАРИ И ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: И кинеската вакцина е квалитетна со голема ефикасност на заштита, рече Џерлек

ПЦР тест за 35 евра на приштинскиот аеродром, резултатите готови за два часа

ПЦР тест за 35 евра на приштинскиот аеродром, резултатите готови за два часа

СУШАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Најголемиот европски град 45 дена ќе остане без вода

СУШАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Најголемиот европски град 45 дена ќе остане без вода

ОДЛОЖЕНИ ИЗБОРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Радев повика на промена на процедурите за гласање

ОДЛОЖЕНИ ИЗБОРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Радев повика на промена на процедурите за гласање