23 Јуни, 2018
0.3752
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Повредени 7 лица во сообраќајки на подрачјето на Скопје

Објавено во: Македонија 14 Март, 2018

Во текот на изминатиот ден во подрачјето на Скопје се случиле 13 сообраќајки, во кои седум лица се здобиле со полесни повреди, а причинети се и материјални штети.

Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Триесет и двајца возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, осум возачи поминале на крстосница на црвено светло и пет возачи за неправилно престигнувње. Санкциониран бил и еден пешак кој поминал крстосница на црвено светло.

Од сообраќај биле исклучени еден возач кој го управувал возилото под дејство на алкохол, 10 возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило и еден возач почетник, како и едно технички неисправно возило и шест нерегистрирани возила.  
Во вчерашниот  ден вкупно 111 возила се затекнати непрописно паркирани, а со  специјалното возило пајак, отстранети биле 42 возила.

Одделението за превенција при СВР Скопје денеска во рамките на сообраќајно воспитниот проект „Сообраќајната култура на децата во предучилишните установи“ ќе реализира едукативна работилница со децата од средна и голема група во детската градинка „Кул Кидс“ која се наоѓа на подрачјето на општина Кисела Вода. 

Можеби ќе ве интересира

НОВ ПРОТЕСТ ЗА ИМЕТО: Иванов да не го потпишува законот за ратификација на Договорот

НОВ ПРОТЕСТ ЗА ИМЕТО: Иванов да не го потпишува законот за ратификација на Договорот

Мухиќ: Ерга омнес никако не смееше да се дозволи

Мухиќ: Ерга омнес никако не смееше да се дозволи

Две лица претепале момче во автобус на ЈСП

Две лица претепале момче во автобус на ЈСП

Гужва на граница - колони возила кон Грција

Гужва на граница - колони возила кон Грција

Обид за атентат во Куманово - кој е повикан на распит?

Обид за атентат во Куманово - кој е повикан на распит?

Заев за референдумот: Не дај Боже да не успее

Заев за референдумот: Не дај Боже да не успее

Македонски и грчки тинејџери се тепале поради името?

Македонски и грчки тинејџери се тепале поради името?

Пожарот во Велес во кој изгореа три деца можно е да е подметнат?

Пожарот во Велес во кој изгореа три деца можно е да е подметнат?

Заев: Tреба да утврдиме дали референдумот ќе биде консултативен или обврзувачки

Заев: Tреба да утврдиме дали референдумот ќе биде консултативен или обврзувачки