15 Јули, 2020
0.0225

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Објавено во: Свет 01 Јуни, 2020

Повеќе од 50 агенти на тајните служби се повредени во судирите пред Белата куќа, јавуваат американските медиуми. Забележано е дека поради инцидентите американскиот претседател Доналд Трамп и Меланија Трамп побегнале во подземно засолниште на Белата куќа кое е под опсада. Пет лица се убиени во судирите во Соединетите држави до денес.

Во Вашингтон, историската црква Свети Јован пред Белата куќа беше запалена во неделата вечерта. Демонстрантите фрлаа коктели. Полициските вооружени сили со камиони однеле стотици протестирачи во петокот. 

Грабежот продолжува во шестата ноќ на насилство во американските градови по убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд од страна на полициски службеник. Најмалку 40 градови воведоа забрани за сообраќај поради немирите и насилство.

Во Филаделфија десетици продавници биле ограбени во широки рации и грабежи. Во Бостон ,крузер се запали додека полициските сили се распоредуваа продавниците за да спречат рации. Околу 5.000 припадници на Националната гарда се распоредени во 26 држави, а во Вашингтон беа уапсени 4100 луѓе само за време на викендот.Можеби ќе ве интересира

Престолнината на Венецуела оди во карантин

Престолнината на Венецуела оди во карантин

Бебе се заразило преку крвта на мајката во плацентата

Бебе се заразило преку крвта на мајката во плацентата

Македонец во Мелбурн осомничен за убиство на сопругата

Македонец во Мелбурн осомничен за убиство на сопругата

Полицајка убила маж по кавга за неносење маска

Полицајка убила маж по кавга за неносење маска

НЕВРЕМЕ ОТКОРНА НАД 50 ДРВЈА: Москва е во мрак

НЕВРЕМЕ ОТКОРНА НАД 50 ДРВЈА: Москва е во мрак

(ВИДЕО) Поплава „проголта“ куќа за 5 секунди

(ВИДЕО) Поплава „проголта“ куќа за 5 секунди

СМЕТААТ ДЕКА Е ПОЗАРАЗЕН: Италијанците се плашат од „српскиот“ коронавирус

СМЕТААТ ДЕКА Е ПОЗАРАЗЕН: Италијанците се плашат од „српскиот“ коронавирус

Десет милиони деца во светот можеби нема да се вратат во училиште

Десет милиони деца во светот можеби нема да се вратат во училиште

ЌЕ БИДЕ СЕ ПОЛОШО АКО НЕ СЕ СЛЕДАТ ОСНОВНИТЕ МЕРКИ - Тедрос со нова порака

ЌЕ БИДЕ СЕ ПОЛОШО АКО НЕ СЕ СЛЕДАТ ОСНОВНИТЕ МЕРКИ - Тедрос со нова порака