24 Јануари, 2020
0.0186

ПОЖАРИ: Гори во Гостивар, во Дебар изгоре штала и добиток , во Кратово повредена жена

Објавено во: Македонија 22 Август, 2019

Повеќе пожари има во Македонија, при што денеска гори во Богданци, но и во Гостивар. 

Попладнево гори пред влезот во Гостивар.

Пожарот засега нема да загрози некое населено место, но со голема брзина се шири кон планината.

Во пожар кој избувнал синоќа во штала во Дебар, изгореле повеќе грла добиток, а изгорена е и поголема количина сено.

Џетан Мифтароски, командир на Територијалната протвпожарна единица вели дека дојавата за пожарот ја добиле во 22:40 часот, по што веднаш се упатиле кон шталата, која е сместена во кругот на поранешниот армиски гарнизон.

Жена се здобила со тешки изгореници откако се запалила нејзината помошната просторија од викендица во Кратово.

Во 14.20 часот во Полициската станица Кратово, 66-годишната Л.П. од Кратово пријавила дека истиот ден околу 14.00 часот на место викано „Лискавица“ во помошната просторија од викендица, на 59-годишната Л.К. настанал пожар, кој потоа се проширил на отворен простор. Л.К. се здобила со изгореници на двете раце и на лицето, по што во Здравствениот дом Кратово добила лекарска помош.

Територијалната противпожарна единица Кратово го локализирала огнот. 

Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од Полициската станица Кратово.

фото Пресинг.тв

Можеби ќе ве интересира

Земјотрес го стресе Ресен

Земјотрес го стресе Ресен

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се кршат копја за Законот за ЈО, адвокатите на Јанева не се појавија на судење

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се кршат копја за Законот за ЈО, адвокатите на Јанева не се појавија на судење

Заев: Не држат тезите дека преку Законот за ЈО некој се обидува да амнестира случаи

Заев: Не држат тезите дека преку Законот за ЈО некој се обидува да амнестира случаи

Основниот суд во Кичево му пресуди на „Ел Чека“

Основниот суд во Кичево му пресуди на „Ел Чека“

И да ми помогнат со чаша вода, ќе бидам задоволна: Атиџе Муратова пред заминувањето во Холивуд

И да ми помогнат со чаша вода, ќе бидам задоволна: Атиџе Муратова пред заминувањето во Холивуд

Германците пишуваат за отровниот воздух во Македонија

Германците пишуваат за отровниот воздух во Македонија

Очув го тепал и повредил детето на партнерката

Очув го тепал и повредил детето на партнерката

Еден болен од грип е во тешка животно загрозувачка состојба, во болница се 14-мина

Еден болен од грип е во тешка животно загрозувачка состојба, во болница се 14-мина

Мицкоски: Законот што го предлага СДСМ е неприфатлив, пак сакаат посебно обвинителство со енормно високи плати

Мицкоски: Законот што го предлага СДСМ е неприфатлив, пак сакаат посебно обвинителство со енормно високи плати