22 Март, 2023
0.0236

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

Објавено во: Свет 28 Ноември, 2020

Добивај вести на Viber

По смртта на фудбалската легенда Диего Армандо Марадона, италијанските медиуми тврдат дека иако аргентинскиот ас делувал сиромашно, дека сепак тој е сопственик на цела зграда во Буенос Аирес, како и на неколку станови во центарот на аргентинскиот главен град. Поседувал и колекција на скапи автомобили, инвестиции во Куба и Италија, фудбалско школо во Кина и актуелни договори за користење на маркетиншки права на неговото име и лик кои ќе важат и по неговата смрт.

„Кориера дела Сера“ тврди дека иако фудбалскиот бог кога починал во моментот во банка на сметка имал само 100.000 долари, сепак се проценува дека богатството на Марадона е вредно околу 170 милиони долари и дури сега ќе започне вистинска војна за неговиот имот.

Марадона законски признава два сина и три ќерки, а наводно и во Куба има уште три деца кои ги направил кога се лекуваше во оваа карипска држава, додека уште тројца Аргентинци се обидуваат да докажат дека легендарниот фудбалер им е татко.

Марадона уште минатата година неколку пати изјави дека на децата ништо нема да им остави туку целиот имот по смртта ќе го донира.

Во моментов се чека неговиот адвокат Матијас Морла да се огласил во јавноста.


Можеби ќе ве интересира

Жртви и над 150 повредени во земјотресот во Авганистан

Жртви и над 150 повредени во земјотресот во Авганистан

(ВИДЕО) Земјотрес во Авганистан ги потресе и Пакистан, Киргистан, Туркменистан, Узбекистан и Индија

(ВИДЕО) Земјотрес во Авганистан ги потресе и Пакистан, Киргистан, Туркменистан, Узбекистан и Индија

БАБА ЈА ПРОДАВА КУЌАТА ВО КОЈА ЖИВЕЕЛА 102 ГОДИНИ: Ja купила за 200 фунти, а сега може да добие 200.000 евра

БАБА ЈА ПРОДАВА КУЌАТА ВО КОЈА ЖИВЕЕЛА 102 ГОДИНИ: Ja купила за 200 фунти, а сега може да добие 200.000 евра

Захарова: Некогаш убавата вестерн „градина“ целосно избледе, можеби им недостига руско ѓубриво

Захарова: Некогаш убавата вестерн „градина“ целосно избледе, можеби им недостига руско ѓубриво

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелашите и бензинците

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелашите и бензинците

НЕКОГАШ НА ВРВОТ НА СВЕТОТ, ДЕНЕС ИМ СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОР - Путин и Трамп во судир со законите

НЕКОГАШ НА ВРВОТ НА СВЕТОТ, ДЕНЕС ИМ СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОР - Путин и Трамп во судир со законите

НАД 200 ЛУЃЕ УАПСЕНИ ВО ПАРИЗ - Изгласаната доверба во владата на Макрон поттикна нови протести (Видео)

НАД 200 ЛУЃЕ УАПСЕНИ ВО ПАРИЗ - Изгласаната доверба во владата на Макрон поттикна нови протести (Видео)

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО АПСИ ПУТИН? Еве кои земји немаат обврска да го уапсат

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО АПСИ ПУТИН? Еве кои земји немаат обврска да го уапсат

ПО ШЕСТ ГОДИНИ ЗАЛОЖНИШТВО КАЈ ЏИХАДИСТИТЕ, ВЧЕРА КОНЕЧНО ПУШТЕН НА СЛОБОДА: Американски хуманитарец бил киднапиран во 2016 година!

ПО ШЕСТ ГОДИНИ ЗАЛОЖНИШТВО КАЈ ЏИХАДИСТИТЕ, ВЧЕРА КОНЕЧНО ПУШТЕН НА СЛОБОДА: Американски хуманитарец бил киднапиран во 2016 година!